Kolorektal kanserli olgularda barsak anastomozu üzerine kan transfüzyonunun etkisi
The Blood transfusion effect on colon anastomoses in colorectal cancer
- Tez No: 86893
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA TÖRÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Kan transfüzyonu sonrasında renal greftlerde sağkalım süresinin uzamasının saptanması transfüzyonun immünsupresif etkisi ile açıklanmıştır. Daha sonraları transfiizyonun infeksiyonu artıncı etkisi, malignitelerde rekürrensi artıncı etkisi ve sağkalımı azaltıcı etkisi çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Deneysel ve klinik çalışmalarla kan transfÜzyonunun immünsupresif etkisi periferik kan elemanları üzerindeki değişimlerle gösterilmiştir. İmmünsupresif etki daha çok hücresel immünitedeki değişimlerle gösterilmiştir. Ancak mekanizma tam olarak bilinmemektedir. Biz bu çalışmamızda kan transfÜzyonunun yara iyileşmesindeki etkisini kolon anastomoz modelinde inceledik. Klinik çalışma İle kan transfüzyonu yapılan hastaların %3.6'sında anastomoz kaçağı görüldü. Hücresel immünitenin etkilendiğini gösteren T4/T8 oranında anlamlı düşme saptandı. Eritrosit süspansiyonu alanlar ile tam kan transfüzyonu yapılanlar arasında ise lenfosit subgruplan arasında fark saptanmadı. Deney hayvanlarında ise homolog kan transfÜzyonunun muhtemel immünsupresif etki ile yara iyileşme skoru, patlama basıncı ve hidroksiprolin düzeylerinde azalma yaptığı saptandı. Bu sonuçlarla gastrointestinal sistem anastomozlannda kan transfÜzyonunun yara iyileşmesini kötü etkilediğini ve bunu da hücresel immünite üzerinden yaptığım, lenfosit subgruplanndaki değişimlerle gösterdik. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY The longer survival period on renal grafts is explained by transfusion's immunsupresive effect after the blood transfusion. Later, transfusion's infection increase effect, its recurrence increase effect on malignancy and its lower survival effects have been proven by several studies. Blood transfusion's immunsupresive effect is shown by differences on peripheral blood elements using experimental and clinical studies. The immunsupresive effect is mainly shown by the change in the cellular immunity. However, the mechanism is not fully known. In this study, we analysed the effect on recover from injury due to blood transfusion in colonic anastomoses. It has been observed with clinical studies that 3.6 percent of patients who have had blood transfusion had anastomoses leakage. A meaningful reduction in T4/T8 ratio, which is affected by cellular immunity, has been determined. Patients who have erythrocyte suspansion do not differ from those who have been surgened with whole blood transfusion on lymphocyte subsets. On the other hand, with experimental animals a decrease in the level of hydroxyproline, blast pressure and the possible recovery of homology blood transfusion effects with an injury recovery score have been determined. With these results, we have shown with the change in the lymphocyte subsets that in gastrointestinal anastomoses, blood transfusion have a negative effect on injury recovery due to cellular immunity. 46