16 ve 17 yy. tekke şiiri ve mutasavvıf tipler
16th and 17th centuries lodge poetry and sufi types
  1. Tez No: 868947
  2. Yazar: NERİMAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
XVI. ve XVII. yüzyıl tekke şiiri ilgili tespitler yapabilmek adına altı divan incelenmiştir. Bu divanlar, dönemlerinin karakteristik yapısını en rahat ortaya koyabilecek şekilde seçilmiş, dikkatle defalarca okunmuş kavram ve semboller seçilerek küçük açıklamalar yapılmaya çalışılmıştır. Tekke şiirinin özünü oluşturan tasavvufî kavramlar özenle seçilmiş ve gruplanmıştır. Aynı zamanda tasavvufî tipler ile ilgili beyitler toplanmış bu beyitlerden edinilen bilgilere göre tasavvufî tiplerin yaşam tarzı, dünya ve âhiret görüşü ile yaşam felsefesi hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Yaratılış ve hayatın anlamına dair kullanılan semboller tekke şiirini felsefik bir zemine çeker. Bu zemin mutasavvıf tiplerin bilinçli tercihlerinden oluşan yaşantılarının edebî bir ifadesidir.
Özet (Çeviri)
XVI. and XVII. in order to say a word about the poem of the century lodge, six divans were examined. These divans have been chosen in such a way that they can reveal the characteristic structure of their period in the most comfortable way, It has been tried to make small explanations by choosing concepts and symbols that have been carefully read many times. The İslamic mystical concepts that make up the essence of tekke poetry have been carefully selected and grouped. At the same time, couplets related to İslamic mystical types were collected and according to the information obtained from these couplets, it was tried to give information about the life style of Sufi types, their view of the world and the hereafter, and their philosophy of life. The symbols used for creation and the meaning of life draw the poem of dervish lodge on a philosophical basis. This subject is a literary expression of the lives of Sufi types, which consist of their conscious choices.