Üniversite ve kentsel gelişme: Eskişehir örneği
University and urban development: The case of Eskişehir
  1. Tez No: 868948
  2. Yazar: HASAN EGE SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN GİRAY ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Temel misyonları eğitim, öğretim ve araştırma olan üniversiteler, bulundukları kentin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısını da etkilemektedir. Bu etkileşim karşılıklı olmakla birlikte bu sürecin en önemli aktörlerinden birisi de üniversite öğrencileridir. Öğrenci kenti ise, bir kentin nüfusunun önemli bir bölümünü öğrencilerin oluşturduğu, öğrenci kültürü ve yaşam tarzının kent kimliğine yansıdığı, öğrencilerin kentteki sosyal, ekonomik ve siyasi etkinliklere katıldığı ve kentin gelişimine katkıda bulunduğu yeni bir kent türünü ifade etmektedir. İstanbul ve Ankara'dan sonra Anadolu'da temelleri atılan ilk üniversitelerden birisi olan Anadolu Üniversitesi, tarım kentinden sanayi kentine, sanayi kentinden de üniversite ve öğrenci kentine evrilen Eskişehir kenti için ayrı bir öneme ve istisnai bir örnek özelliğe sahiptir. Anadolu Üniversitesinde öğrenim gören ve başka kentlerden öğrenci kenti Eskişehir'e gelmiş öğrencilerin, yaşadıkları kenti deneyimlemelerine yönelen bu çalışmanın amacı, öğrencilerin üniversite ve kent seçimindeki belirleyicileri ortaya çıkartarak, bir kentin öğrenci kenti olma niteliklerini öğrencilerin görüşleri, kıyaslamaları, yaşam pratikleri ve deneyimleri üzerinden tartışmaktır. Öte yandan Türkiye'de gündemden düşmeyen neoliberal kentsel politikalar ve ekonomik krizler öğrenci kentlerinin bugünü ve geleceğinde ayrı bir sorgulamaya yol açmaktadır. Artan trafik ve insan yoğunluğu, yaşam maliyetlerinin yükselmesi, konut kiralarındaki fahiş artışlar, kentsel güvenlik endişesi, öğrenci işgücünün istismarı, merkezi ve yerel yönetimlerin ilgisizliği gibi önemli etkenler, gençliğin ve özgürlüğün simgesi sayılabilecek öğrenci kentlerinin cazibesini yitirmesine neden olmakla kalmayarak yeni bir tür kentsel krizin de doğuşuna zemin hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Universities, whose main missions are education, training and research, also affect the social, economic and cultural structure of the city in which they are located. Although this interaction is mutual, one of the most important actors in this process is university students. A student city, on the other hand, refers to a new type of city where students constitute a significant portion of a city's population, where student culture and lifestyle are reflected in the city identity, where students participate in social, economic and political activities in the city and contribute to the development of the city. Anadolu University, one of the first universities founded in Anatolia after Istanbul and Ankara, has a special importance and an exceptional example for Eskişehir, which has evolved from an agricultural city to an industrial city and from an industrial city to a university and student city. The aim of this study, which focuses on the experiences of students studying at Anadolu University and students who have come to Eskişehir from other cities, is to reveal the determinants of students' choice of university and city, and to discuss the qualities of a city as a student city through the opinions, comparisons, life practices and experiences of students. On the other hand, the neoliberal urban policies and economic crises that have been on the agenda in Turkey have led to another questioning of the present and future of student cities. Increasing traffic and human density, rising costs of living, exorbitant increases in housing rents, concerns about urban security, exploitation of the student workforce, and the indifference of central and local governments will not only cause student cities, which can be considered symbols of youth and freedom, to lose their appeal, but will also pave the way for the emergence of a new type of urban crisis.