Sanatçının yaratım sürecinde sanat atölyelerinin rolü
The role of art workshops in the artist's creation process
- Tez No: 868951
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
İnsanoğlu yaratıcılığını ortaya çıkarırken sanatı da bir araç olarak kullanmıştır. Sanat atölyeleri ise zamana ve şartlara göre şekil almış ve değişiklikler göstermiştir. Bilimsel araştırmalarda sanatçı atölyelerine çok az yer verildiği gerçeğine dayanarak; Sanatçı ortamı, sanatçı/akademisyenlerin ortamlarını organize etme süreçleri bu ortamları nasıl tanımladıklarına ilişkin kanıtlar ve verilerden elde edilen sonuçlar bakımından bu araştırmanın literatüre sağladığı katkının önemli olduğu düşünülmektedir. Sanatçı kendini sorgulayabileceği, bazen özgürce kararlar alabileceği, bazen de sadece zihnini dinlendirebileceği kendine ait bir sanat atölyesi (işlik, alan) oluşturma isteği duyabilir. Bu araştırmada sanatçının eser yaratım sürecinde sanat atölyelerinin esere katkısı dört alt amaç çerçevesinde incelenmiştir. Bunlar: 1.Sanat atölyelerinin tanımlanması, 2.Yaratım süreci kavramının tanımlanması, 3.Sanatçının yaratım sürecine sanat atölyelerinin katkılarının belirlenmesi, 4.Araştırmacının atölyesine ve sanatsal uygulamalarına ilişkin bulguların tespit edilmesi olarak belirlenmiştir. Dört alt amaç için veriler açık uçlu görüşme sorularıyla elde edilmiş ve görüşmeler sanatçı/akademisyenlerin atölyelerinde gerçekleşmiştir. Araştırmaya dâhil edilen sanatçı/akademisyenlerin kolay ulaşılabilir örneklem nedeni ile Ankara'da yaşıyor olmaları tercih edilmiş, Ankara'da bir devlet üniversitesinin Resim Bölümünde Prof. unvanıyla ders veriyor olmaları araştırmanın sınırlılıklarını oluşturmuştur. Ayrıca sanatçı/akademisyenlerin Ankara'da kendilerine ait bir sanat atölyelerinin olması ya da çalıştıkları kurumda kendilerine ait oluşturdukları bir çalışma alanı ya da atölyenin olması durumu da araştırmada bir sınırlılık olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda Ankara'da bulunan devlet üniversiteleri araştırılmış ve resim bölümünde Prof. unvanıyla derse giren on beş sanatçı/akademisyen tespit edilmiştir. Belirlenen on beş sanatçı/akademisyen ile görüşmeye katılıp katılamayacakları konusunda mail, telefon ya da çalıştıkları kurumlara gidilerek iletişime geçilmiş ve on üç sanatçı görüşmeyi kabul etmiştir. Yapılan görüşmeler ses kaydıyla kayıt altına alınmış ve atölye içerisinden ve görüşme anından fotoğraflar çekilmiştir. Sanatçı/akademisyenlerden alınan imzalı izin dilekçesi doğrultusunda görüşmede elde edilen veriler ve araştırmacı gözlemleri, araştırma bulguları olarak kullanılmıştır. Bu araştırma, algı ve olayların kendi doğal ortamları içinde gerçekçi ve bütüncül bir şekilde ortaya konmasına yönelik nitel bir sürecin izlendiği 'Nitel araştırma' yöntemi ve örnek olay deseni ile yürütülmüştür. Kaynak tarama, gözlem ve görüşme teknikleri ile veriler toplanmıştır. Görüşme soruları içerik analizi ile ve eser görselleri doküman analizi çerçevesinde betimsel analiz ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Yapılan görüşmelerde ve atölye ziyaretlerinde sanatçı/akademisyenlerin atölyelerinde kendilerini daha özgür hissettikleri ve daha özgür ve özgün çalışmalar ortaya çıkardıkları tespit edilmiştir. Atölyeyi tanımlarken atölye için bir yaşam alanı, mahrem bir alan, kutsal alan, üretim merkezi, işlik, gibi ifadeler kullanmışlardır. Atölyenin yaratım sürecine olumlu katkılarının olduğu verilen yanıtlarla belirlenmiştir. Sanatçı/akademisyenlerin çoğu yaratım sürecinin tanımlanamaz olduğunu ifade etmişlerdir. Bilim Kodu : 40408 Anahtar Kelimeler : Sanat, sanatçı, atölye, yaratım süreci, yaratıcılık Sayfa Adedi : 201 Danışmanı : Prof. Dr. Meltem KATIRANCI
Özet (Çeviri)
Human beings have used art as a tool while revealing their creativity.Art workshops have shaped and changed according to time and conditions. Based on the fact that practitioner workshops are rarely included in scientific research; In the artist environment, these data were where the contribution to the literature was important in terms of data on how artists/scholars organize their environments, how they define these environments, and the results obtained.The artist may feel the desire to create his own art workshop (workshop, space) where he can question himself, sometimes break down freely, and sometimes just rest his mind. In this research, the contribution of art workshops to the artist's work creation process is within the framework of four sub-objectives. These are obtained by clearly separating the data for four sub-objectives:1.Performing the operations of the art workshops,2.Dismantling the creation process,3.Determining the contributions of the art workshops alone to the artist's creation,4.Determining the transactions related to the researcher's workshop and automation applications. Management of artists/academics in their workshops, which has not been discussed and discussed. It was preferred that the artists/academics included in the research live in Ankara due to the easily accessible sample, and Professor at the Painting Department of a state university in Ankara.The fact that they teach under the title created the limitations of the research. In addition, the fact that artists/academics have their own art workshops in Ankara or have their own workspace or workshop in the institution where they work was determined as a limitation in the research. In this regard, state universities in Ankara were researched and Professor in the painting department. Fifteen artists/academics who took the course with the title were identified. Fifteen artists/academics were contacted via e-mail, telephone or by visiting the institutions they work for to see if they would be able to participate in the interview, and thirteen artists accepted the interview.The interviews were audio-recorded and photographs were taken from inside the workshop and from the moment of the meeting. The data obtained from the interview and the researcher's observations, in line with the signed permission petition received from the artists/academics,were used as research findings. This research was conducted with the 'Qualitative research' method and case study design,in which a qualitative process was followed to reveal perceptions and events in a realistic and holistic way in their natural environments. Data was collected through source scanning, observation and interview techniques. The interview questions were interpreted by content analysis and the visuals of the works were analyzed and interpreted by descriptive analysis within the framework of document analysis.During the interviews and workshop visits, it was determined that the artists/academics felt freer in their workshops and produced more free and original works. When describing the workshop, they used expressions such as a living space,a private area, a sacred area, a production center,a workshop. It was determined from the answers given that the workshop had positive contributions to the creation process. Most artists/academics stated that the creative process is indefinable. Science Code : 40408 Key Words : Art, Artist, Workshop, Creation Process, Creativity Page Number : 201 Supervisor : Prof. Dr. Meltem KATIRANCI