Diyabet hastalarında sağlık kaygısının siberkondri düzeylerine etkisi
The effect of health anxiety on cyberchondria levels in diabetes patients
- Tez No: 868955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİFE ALBAYRAK COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, diyabet hastalarında sağlık kaygısının siberkondri düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Analitik kesitsel tipte yapılan araştırma Ağustos 2022 - Ocak 2023 tarihleri arasında Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran ve servislerinde yatarak tedavi gören Diabetes Mellitus tanılı 250 birey ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sağlık Kaygısı Envanteri”ve“Siberkondri Ciddiyet Ölçeği”ile toplandı. Araştırmaya katılan diyabetli bireylerin Sağlık Kaygısı Envanteri puan ortalamaları 17.84±11.62 ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği puan ortalamaları 79.2±27.42 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of health anxiety on cyberchondria levels in diabetic patients. A cross-sectional analytical study was conducted between August 2022 and January 2023 with 250 individuals diagnosed with Diabetes Mellitus who presented to the outpatient clinics and were hospitalized at Alanya Training and Research Hospital. Research data were collected using the“Demographic Information Form,”“Health Anxiety Inventory,”and“Cyberchondria Severity Scale.”The mean scores of the Health Anxiety Inventory for diabetic individuals participating in the study were found to be 17.84±11.62, and the mean scores of the Cyberchondria Severity Scale were 79.2±27.42.