Neoliberal teori çerçevesinde spor-uluslararası ilişkiler ilişkisinin analizi
Analysis of the relationship between sports and international relations within the framework of neoliberal theory
  1. Tez No: 868957
  2. Yazar: KENAN ÇORUH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde uluslararası ilişkilerin en önemli konuları arasında sayılan sportif faaliyetler, politik ve ekonomik ilişkilerle birlikte ülkelerarası gündemin başlıca olguları arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda iki ülkenin yakınlaşmasına bazı durumlarda ise tam tersine yol açabilen spor karşılaşmaları devletlerin iç ve dış politikalarında önemli bir unsur haline gelmiştir. Öyle ki kimi zaman sporcular resmi anlamda olmasa da yabancı ülkedeki dış politik temsilci konumuna bile gelebilmektedirler. Buradan hareketle bu tez çalışmasında alanın son zamanlardaki teorilerinden olan ve anahtar kavramları küreselleşme, iş birliği, serbest piyasa rekabetçiliği ve özelleştirme gibi olgular olan neoliberal yaklaşımlar ile spor ve uluslararası ilişkiler bağlantısına değinilmiştir. Bunu yaparken başlıca cevap aranan sorular şunlardır: Spor nasıl dış politika aracına dönüşmüştür? Sporun kendi içindeki farklı boyutları ve bunların uluslararası ilişkilere yansıması nasıldır? Küresel çapta spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmanın devletlere ve diğer aktörlere faydaları ve zararları nelerdir? Devletler ve diğer aktörler uluslararası ilişkilerini düzenlerken sporu nasıl ve ne amaçla kullanmaktadır ve bu konu Neoliberalizm argümanları çerçevesinde nasıl açıklanabilir? Başlangıçta teorik ve kavramsal çerçeve kapsamında neoliberal teori ve genel anlamda spor ve uluslararası ilişkiler kavramlarından bahsedilip ikinci bölümde iç ve uluslararası siyasetle sporun ilişkisi ve spor diplomasisi kavramı daha derinden irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise sporun uluslararası ekonomiye etkisi ele alınmış ve sonuç kısmında da elde edilen bilgiler ışığında başlangıçta sorulan sorulara verilen cevaplar ortaya konmuştur. Çalışmada varılan sonuçlar kısaca şu şekildedir: Devletler ve diğer aktörler sporu uluslararası ilişkilerde gücün, imajın ve ekonomik faydanın aracı olarak kullanmaktadırlar. Spor çoğu zaman kültürel bir faaliyet olmasından çok özellikle ekonomik boyutu öne çıkan bir aktivitedir ve spor karar alıcı mekanizmalara, Neoliberal argümanlara paralel olarak belirli bir alan açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, sporting activities, considered among the most important issues in international relations, stand as primary elements of the inter-country agenda alongside political and economic relations. Sporting events, which can sometimes lead to the rapprochement of two countries and sometimes to the opposite, have become a significant factor in the domestic and foreign policies of states. So much so that athletes, sometimes unofficially, can even assume the role of foreign policy representatives in foreign countries. Based on this, this thesis explores the connection between sports and international relations through recent theories in the field, such as neoliberal approaches, with key concepts including globalization, cooperation, free market competitiveness, and privatization. In doing so, the main questions sought to be answered are as follows: How has sport become a tool of foreign policy? What are the different dimensions of sport and how do they reflect on international relations? What are the benefits and drawbacks to states and other actors of hosting global sports events? How do states and other actors use sports in regulating their international relations and for what purposes, and how can this be explained within the framework of Neoliberalism arguments? Initially, within the theoretical and conceptual framework, neoliberal theory and, in general, the concepts of sport and international relations are discussed, and in the second section, the relationship between domestic and international politics with sport and the concept of sports diplomacy are examined more deeply. In the third and final section, the impact of sports on the international economy is discussed, and in the conclusion, answers to the questions posed at the beginning are provided based on the information obtained. The conclusions reached in the study are briefly as follows: States and other actors use sport as a means of power, image, and economic benefit in international relations. Sport is often more of an activity with an economic dimension rather than just a cultural activity, and it can open up a specific area to decision-making mechanisms and Neoliberal arguments in parallel.