A phenomenological study of student retention and graduation in doctoraal education
Doktora eğitiminde öğrenci devamlılığı ve mezuniyeti üzerine fenomenolojik bir çalışma
  1. Tez No: 868958
  2. Yazar: EMİNE KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN GÜRSEL BİLGİN, PROF. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 511
Özet
Türkiye'de yürütülen bu tez, doktora eğitiminde kişisel, kurumsal ve akademik karmaşıklıkların öğrenci devamlılığı ve mezuniyeti üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, doktora derecesinin farklı aşamalarında olan 24 öğrenci ve 16 doktora terk birey ile yapılan birebir görüşmelere dayanmaktadır. Yorumlayıcı fenomenolojik analiz, bu katılımcıların mezuniyet veya okulu bırakma yolundaki karmaşıklıkları nasıl algıladıklarını vurgulamak için kullanılmıştır. Güvenilirlik ve inanılırlık, sahada doygunluk, akran değerlendirmesi, üçgenleme, üye kontrolü ve refleksivite yoluyla araştırmacı önyargısının açıklığa kavuşturulması yoluyla sağlanmıştır. Bulgular, katılımcıların demografik ve finansal geçmişlerinin, okulda kalma ve mezuniyet durumlarını şekillendirdiğini göstermektedir. Katılımcılar doktoraları sırasında iş-yaşam dengelerini korumakta, cinsiyete özgü zorlukların üstesinden gelmekte, bağımsız araştırma yapmakta ve danışman-danışan ilişkilerini yönetmekte zorlanmaktadır. Geleneksel yükseköğretim sistemi de katılımcılar için zorlayıcı görünmektedir. Katılımcılar benzer zorluklar yaşasa da destek mekanizmaları sınırlı olanların programlarını daha kolay bıraktığı görülmektedir. Mevcut model ve teorilerin, ülkeye özgü zorlukları ve fırsatları gözeterek güncellenmesi ve yeniden bağlamsallaştırılması gerekmektedir. Ayrıca bu tez, katılımcılar tarafından algılanan iç içe geçmiş zorlukları gösteren Doktora Eğitimindeki Karmaşıklıklar için Bileşik Etkileşim Bakış Açışı adlı yeni kavramsal çerçevelere temel olacak bir görsel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, conducted in Türkiye, examines the influences of personal, institutional and academic complexities on student retention and graduation in doctoral education. It is based on one-on-one interviews with 24 students and 16 dropouts from different stages of a doctoral degree. Interpretive phenomenological analysis is used to highlight how these participants perceive complexities on their way to graduation or dropout. Trustworthiness and credibility are ensured via saturation in the field, peer review, triangulation, member checking and clarifying researcher bias via reflexivity. The findings show that demographic and financial background of the participants shape their retention and graduation. The participants have difficulty maintaining their work-life balance, overcoming gender-specific barriers, conducting independent research, and managing supervisor-supervisee relationships during their doctorates. Moreover, the traditional higher education system appears to be challenging for them. Although the participants experience similar challenges, it seems that those with limited support mechanisms drop out of their programs more easily. The existing models and theories need to be updated and recontextualized considering country-specific challenges and opportunities. Furthermore, this dissertation presents an illustration named the Composite Interaction Perspective for Complexities in Doctoral Education that shows the intertwined challenges perceived by the participants as a base for new conceptual frameworks.