Satınalma karar sürecinde duyusal pazarlama ve bilinçli tüketici değişkenlerine yönelik örnek bir uygulama
A sample application for sensory marketing and conscious consumer variables in the purchasing decision process
- Tez No: 868972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilinçli tüketim, tüketicilerin satın alma kararlarını bilinçli ve farkındalıkla yapmalarını ifade eder. Bu yaklaşım, tüketicilerin duyusal pazarlama etkilerine karşı daha dirençli olmasını sağlar. Duyusal pazarlama ise tüketicilerin duygularını ve duyularını hedef alarak marka ve ürünlere yönelik olumlu algı yaratmayı amaçlar. Bu çalışmada tüketicilerin bilinçli tüketim ve duyusal pazarlamaya ilişkin algılarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Bu kapsamda çalışma Gaziantep ilinde tüketiciler üzerinde anket tekniği kullanılarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yapılan analizle sonucunda, tüketicilerin demografik özelliklerine göre bilinçli tüketim ve duyusal pazarlamaya ilişkin algılarında farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conscious Consumption means that consumers make their purchasing decisions consciously and deliberately. This approach makes consumers more resistant to the effects of sensory marketing. Sensory marketing aims to create positive perceptions of brands and products by appealing to consumers' emotions and senses. This study analyzed whether consumers' perceptions of conscious consumption and sensory marketing differ according to their demographic characteristics. In this context, the data obtained through the survey technique on consumers in Gaziantep province were analyzed. As a result of the analysis, it was concluded that there are differences in consumers' perceptions of conscious consumption and sensory marketing according to their demographic characteristics.