Taekwondo antrenörlerinin karar verme ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Investigation of decision making and coping with stress styles of taekwondo coaches
- Tez No: 868976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma ile taekwondo antrenörlerinin karar verme ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma evrenini Taekwondo antrenörleri oluştururken örneklem grubunu Türkiye Taekwondo federasyonuna bağlı 141 kadın, 412 erkek toplam 553 aktif antrenör oluşturmaktadır. Karar verme becerilerin belirlenmesinde Mann ve ark (1998) tarafından geliştirilen, Deniz (2004)'in Türkçe'ye uyarlayarak geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yaptığı Melbourne Karar Verme Ölçeği, Stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesinde ise Lazarus ve Folkman (1980) tarafından geliştirilen Şahin ve Durak (1995) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Stresle baça çıkma tarzları ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the decision-making and stress coping styles of taekwondo coaches. While the research population consists of Taekwondo coaches, the sample group consists of 553 active coaches (141 female and 412 male) affiliated to the Turkish Taekwondo Federation. Melbourne Decision Making Scale developed by Mann et al. (1998) and adapted into Turkish by Deniz (2004) for validity and reliability, and Stress Coping Styles Scale developed by Lazarus and Folkman (1980) and validity and reliability study conducted by Şahin and Durak (1995) were used to determine the coping styles with stress.