Tenisçilerin spora özgü başarı motivasyon ve benlik saygısı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of tennis players' sports specific achievement motivation and self-esteem levels
- Tez No: 520447
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma; veteran tenisçilerin spora özgü başarı motivasyon ve benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 18-26 Temmuz 2009 tarihleri arasında Bursa Altınceylan Tenis Kulübü kortlarında yapılmış olan 10. TTF Senior Klasman Turnuvasına katılan 150 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, veteran tenisçilerin kişisel özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından“Kişisel Bilgi Formu”, veteran tenisçilerin benlik saygısı düzeyi ve spora özgü başarı motivasyon güdülerini belirlemek için“Benlik Saygısı Ölçeği”ve“ Spora Özgü Başarı Motivasyon Ölçeği ”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17.0 paket programı ile çözümlenmiştir. Verilerin normallik sınaması Shapiro- Wilk normal dağılım testi ile yapılmış ve sonuçların normal dağılıma uyduğu bulunmuştur. Spora Özgü Başarı Motivasyonu ölçeği için 0,078, Benlik saygısı ölçeği için 0.093 bulunmuş ve analizler normal dağılıma uyduğu için parametrik testler kullanılmıştır. Kişisel özellikleri belirtmek için frekans analizi, eğitim durumu grupları ile spora özgü başarı motivasyonu alt boyutları ve benlik saygısı arasında fark olup olmadığını bulmak için ANOVA Testi, cinsiyet, milli olup olmama durumu ile spora özgü başarı motivasyonu alt boyutları ve benlik saygısı arasında fark olup olmadığını bulmak için t testi ile, spora özgü başarı motivasyonu alt boyut puanları ile benlik saygısı puanları arasında açıklama gücü ise regreasyon analiziyle değerlendirilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak veteran tenisçilerin benlik saygısı düzeyleri ile sporda başarı motivasyonları arasında ilişki olduğu ayrıca erkek tenisçilerin bayan tenisçilere göre başarısızlıktan kaçma güdüsünün yüksek olduğu tespit edilmiştir. Milli olanların milli olmayanlara göre benlik saygılarında herhangi bir fark tespit edilmezken, milli olanların güç gösterme güdüsü ve başarısızlıktan kaçma güdüsünün milli olmayanlara göre yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relation between motivation and self esteem levels of veteran tennis players. The universe of the research is composed of 150 athletes participating in the 10th TTF Senior Class Tournament which was held on 18-26 July 2009 in Bursa Altınceylan Tennis Clubs courts. As a data collection tool,“Personal Information Form”was used by the researcher to determine the personal characteristics of veteran tennis players,“Self Respect Scale”and“Sporadic Specific Achievement Motivation Scale”were used to determine the level of self-esteem of veteran tennis players and spore-specific success motivation motives. The data obtained in the study were analyzed by SPSS 17.0 package program. The normality test of the data was performed by the Shapiro-Wilk normal distribution test and the results were found to be normal distributions. 0,078 for Sports Specific Achievement Motivation Scale, 0,093 for Self Esteem Scale were found and parametric tests were used for normal distribution.to determine whether there is a difference between frequency analysis, frequency of education, and spore-specific achievement motivation sub-dimensions and self-esteem, the ANOVA Test is used to find out whether there is a difference between gender, nationality, and spore- specific motivation sub-dimensions and self-esteem t test for spore-specific success motivation, subscale scores for self-esteem scores and self-esteem scores were evaluated by regression analysis. The level of significance in the study was accepted as 0,05. As a result, it was determined that the level of self-esteem of the veteran tennis players is related to the motivation of the sporda success and that the tendency of the male tennis players to escape from the unsuccessful is higher than the female tennis players. It has been determined that, while there is no difference in the self-esteem of the national ones compared to the non-national, it is determined that