Resmi müsabaka ortamında veteran tenis oyuncularının maç analizleri
Match analysis of veteran tennis players in official competition environment
  1. Tez No: 881478
  2. Yazar: MUSTAFA BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, resmi müsabaka ortamında veteran tenis oyuncularının maç analizlerinin yapılmasıdır. Bu analizler, veteran tenis oyuncularının performanslarını geliştirmelerinde kullanılması hedeflenmektedir. Araştırma da gözlem metodu kullanılarak, Türkiye Tenis Federasyonu veteran tenis turnuvası tekler kategorisi kadın ve erkek müsabakalarının video çekimleri değerlendirme formuna işlenerek veriler elde edilmiştir. Araştırmaya katılan 35 - 44 yaş arası kadın ve erkek 64 oyuncunun (32 kadın ve 32 erkek) toplam 40 maçın analizi yapılmıştır. Müsabaka analizi yapmak amacıyla Sony HDR-CX240 (1920x1080) (29 fps) 2 adet dijital kamera kullanılmıştır. Elde edilen maç görüntüleri bilgisayara aktarıldıktan sonra notasyonel analizler ve maç karakteristik değişkenleri Kinova (0.8.15) video analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Kadın ve erkek tenis oyuncularının vuruş karakteristikleri arasında farklılıklar olduğu görülmektedir. Kadınlar daha fazla oyun ve toplam puan kazanmıştır, bununla birlikte aktif oyun süresi daha fazladır. Ayrıca, vuruş sayıları açısından servis vuruşları ve dip çizgi vuruşları (forehand ve backhand) kadın oyuncularda fazladır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform match analyses of veteran tennis players in an official competition environment. These analyses are aimed to be used to improve the performance of veteran tennis players. In the research, using the observation method, the data were obtained by processing the video footage of the Turkish Tennis Federation veteran tennis tournament singles category female and male competitions into the evaluation form. A total of 40 matches of 64 players (32 female and 32 male) between the ages of 35 and 44 were analysed. Sony HDR-CX240 (1920x1080) (29 fps) 2 digital cameras were used to analyse the competitions. After the obtained match images were transferred to the computer, notational analyses and match characteristic variables were performed using Kinova (0.8.15) video analysis software. It was observed that there were differences between the stroke characteristics of male and female tennis players. Female won more games and total points, but also had more active playing time. Also, in terms of the number of strokes, service strokes and baseline strokes (forehand and backhand) are more in female players.