5 yıldızlı konaklama işletmelerinde üretken enerji, yaşam boyu öğrenme ve mesleki bağlılık arasındaki ilişki: Antalya ilinde bir araştırma
The relationship between productive energy, lifelong learning, and professional commitment in 5-star accommodation business: A study in the Antalya province
  1. Tez No: 868996
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÜNALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüz iş dünyası, sürekli değişen ekonomik, teknolojik ve kültürel koşullarla karşı karşıyadır. Bu değişim, iş dünyasında hızlı adaptasyon gerektirmekle birlikte yoğun bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Başarılı olabilmek için bireylerin ve örgütlerin belirli yetkinliklere sahip olmaları önemlidir. Küreselleşme, teknolojik ilerlemeler ve pazar taleplerindeki değişimler gibi faktörler, iş dünyasını sürekli dönüştürmektedir. Yaşam boyu öğrenme, mesleki bağlılık ve üretken enerji, modern iş dünyasında çalışanların ve örgütlerin başarısını belirleyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Yaşam boyu öğrenme, çalışanların sürekli olarak kendilerini geliştirmelerini ve iş hayatına uyum sağlamalarını sağlarken, iş performansını artırmaktadır. Mesleki bağlılık çalışanların işlerine olan tutku ve sadakatlerini yansıtarak motivasyonlarını artırıp iş verimliliğini destekleyen bireysel davranış olarak tanımlanırken, üretken enerjiyse çalışanların işe olan katılım düzeyini ve performanslarını etkileyen, pozitif bir çalışma ortamı oluşturarak iş verimliliğini artıran bireysel potansiyeldir. Örgütsel davranış açısından her bir kavram çalışanların ve örgütlerin uzun vadeli başarısını sağlamasında önemli bir temel oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, yaşam boyu öğrenme, mesleki bağlılık ve üretken enerji arasındaki ilişkileri ve bu kavramların bireysel ve örgütsel başarısı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yaşam boyu öğrenmenin hem mesleki bağlılık hem de üretken enerji arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki, aynı zamanda mesleki bağlılık ile üretken enerji arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra yaşam boyu öğrenme hem üretken enerjiyi hem de mesleki bağlılığı pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilerken, mesleki bağlılığında da üretken enerjiyi pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu üçlü etki çerçevesinde yaşam boyu öğrenmenin üretken enerji üzerindeki etkisinde mesleki bağlılığın aracılık rolü olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Ayrıca üretken enerjinin demografik değişkenlere göre fark analizinde ise cinsiyet, medeni durum, yaş, pozisyon arasında anlamlı farklılığa rastlanmamış fakat eğitim durumu, çalışma yılı ve aylık gelir arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Örgütün en değerli kaynağı olan insan kaynağının sürekli gelişimini sağlayacak bununla birlikte etkinlik düzeyini, üst seviyede tutacak her uygulama stratejik açıdan son derece önemlidir. Elde edilen sonuçlar hem sektöre hem de akademiye değerli bilgiler kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Today's business world faces constantly changing economic, technological, and cultural conditions. This change requires rapid adaptation in the business world and creates an intensely competitive environment. In order to be successful, individuals and organizations need to have specific competencies. Globalization, technological advances, and changes in market demands are constantly transforming the business world. The study investigates the relationships between lifelong learning, professional commitment, and productive energy and the effects of these concepts on individual and organizational success. A positive and significant relationship was found between lifelong learning, professional commitment, and productive energy, and a positive and significant relationship between professional commitment and productive energy. In addition, it was concluded that lifelong learning positively and significantly affects both productive energy and professional commitment, while professional commitment positively and substantially affects productive energy. Within the framework of this triple effect, it was also concluded that professional commitment has a mediating role in the impact of lifelong learning on productive energy. In addition, in the difference analysis of productive energy for demographic variables, no significant difference was found between gender, marital status, age, and position, but a significant difference was found between educational status, years of employment, and monthly income. Every practice that will ensure the continuous development of human resources, which is the organization's most valuable resource, and keeping the level of effectiveness at the highest level is critical from a strategic point of view. The results obtained will provide helpful information to both the sector and academia.