Ritim destekli eğitim uygulamalarının okul öncesi dönem işitme engelli çocuklarındinleme becerilerine etkisi
The effect of rhythm supported educational applications on the listening skills ofchildren with hearing disability in preschool period
  1. Tez No: 869030
  2. Yazar: EMEL GÜLTEKİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN NİHAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı ritim destekli eğitim uygulamalarının okul öncesi dönem işitme engelli çocukların dinleme becerilerine etkisini tespit etmektir. Araştırma nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırmasıdır. Araştırma Rize ilinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim gören ve okul öncesi eğitime devam eden 3 işitme engelli kız öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel veriler“Okul Öncesi Dönem Çocuklarına Yönelik Dinleme Becerileri Ölçeği”ile nitel veriler ise,“Video Kayıt Tekniği”ile toplanmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri ise,“Öğrenci Tanıma Formu”ile belirlenmiştir. Nicel verilerin analizinde tek gruplu tekrarlı ölçümler için ANOVA sonuçları ile incelenmiştir. Değişkenler arasındaki farklılığın kaynağına Bonferonni Testi ile bakılmış ve etki büyüklüğü de hesaplanarak etki gücü bulunmuştur. Nitel verilerin analizinde ise, sürekli karşılaştırmalı metot kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, verilen ritim destekli eğitim uygulamalarının öğrencilerin dinleme becerilerinin gelişiminde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Okul öncesi işitme engelli öğrencilerin verilen eğitime bağlı olarak sosyal ve bilişsel becerilerinin arttığı, bu artışın eğitim sonrasında da kalıcılık düzeyinde etkisinin devam ettiği ve yapılan etkinliklerin işitme engellilerin eğitiminde, ritimsel hareketleri uyarlama yolu ile kullanılabilecek etkili bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle işitme engelli çocukların eğitime erken yaşta dahil olabilmesi için ailelerin bilinçlendirilmesi ve işitme engelli öğrencilere sahip öğretmenlere de hizmet içi eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of rhythm-supported education practices on the listening skills of hearing-impaired preschool children. The study is a mixed method study in which quantitative and qualitative data are used together. The study was conducted with 3 hearing-impaired female students studying at a state school in Rize and continuing preschool education. In the study, quantitative data were collected with the“Listening Skills Scale for Preschool Children”and qualitative data were collected with the“Video Recording Technique”. The demographic characteristics of the students were determined with the“Student Identification Form”. In the analysis of quantitative data, the results of ANOVA for single-group repeated measures were examined. The source of the difference between the variables was examined with the Bonferonni Test and the effect size was calculated and the effect strength was found. The constant comparative method was used in the analysis of qualitative data. According to the results of the research, it was determined that the given rhythm-supported education practices had a positive effect on the development of the students' listening skills. It has been determined that the social and cognitive skills of preschool hearing-impaired students increase depending on the education given, that this increase continues to have a permanent effect after the education, and that the activities performed are an effective method that can be used in the education of hearing-impaired individuals by adapting rhythmic movements. Therefore, it is recommended that families be made aware of and that teachers with hearing impaired students be given in-service training so that hearing impaired children can be included in education at an early age.