Definitif kemoradyoterapi alan nazofarinks kanserli hastalarda tümör volümünün ve sistemik inflamatuar indekslerin prognostik değeri
- Tez No: 869051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ATASEVER AKKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
DEFİNİTİF KEMORADYOTERAPİ ALAN NAZOFARİNKS KANSERLİ HASTALARDA TÜMÖR VOLÜMÜNÜN VE SİSTEMİK İNFLAMATUAR İNDEKSLERİN PROGNOSTİK DEĞERİ Amaç: Bu çalışmanın amacı nazofarinks kanserli hastaların tedavi öncesi tam kan sayımlarından belirlenen sistemik inflamatuar indeks ile primer ve nodal tümör hacimlerinin klinik ve patolojik parametrelere, prognoza ve sağ kalıma etkisini araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji ve Eğitim Hastanesin'de ocak 2012-ocak 2022 tarihleri arasında, nazofarinks kanseri tanısı olup eksternal radyoterapi tedavisini almış, tedavisine uzun süre ara verilmemiş, tedavi devamlılığı ve tedavi sonrası takibe devam eden, 18-85 yaş aralığında olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar hastane veritabanından, hasta arşiv dosyalarından ve enabız üzerinden restospektif olarak taranmıştır. Hastaların bu sistem üzerinden demografik verilerine, tedavi öncesi kan değerlerine, MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) ve/veya PETBT (Pozitron Emisyon Tomografisi/ Bilgisayarlı Tomografi) görüntülerine ve kemoterapi rejimlerine ulaşılmıştır. Hastaların tümör ve lenf nodu volümlerine tedavi planlama sisteminden(Varian Medical Systems, Inc. Palo Alto, CA, USA version) ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 126 hasta dahil edilmiştir. Hastaların klinik ve demografik verilerinin dağılımı Tablo 6'da verilmiştir. Hastaların 33'ü (%26. 2) kadın, 93'ü (%73. 8) ise erkek idi. Hastaların medyan takip süresi 63 ay (min-max: 9-240 ay) olup, hastaların tedavi şekilleri, evreleri ve WHO (World Health Organization) klasifikasyon sınıflarının dağılımı Tablo 6'da verilmiştir. Bu hastaların SIRI (sistemik inflatuvaryanıt indexi), SII (sistemik immün-inflamasyon indeksi), N/L (nötrofil-lenfosit oranı), M/L (monosit-lenfosit oranı), P/L (trombosit-lenfosit oranı) indekslerini hastaların genel sağkalımları (OS) ve hastalıksız sağkalımları (DFS) ile karşılaştırılmasında aralarında istatistiksel ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Kliniğimizde tedavi alan bu hastaların analizleri sonucunda primer tümör volümleriyle sağkalım süreleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
PROGNOSTIC VALUE OF TUMOUR VOLUME AND SYSTEMIC INFLAMMATORY INDEX IN PATIENTS WITH NASOPHARYNGEAL CANCER RECEIVING DEFINITIVE CHEMORADIOTHERAPY. Aim: The aim of this study was to investigate the effect of systemic inflammatory index and primary and nodal tumour volumes determined from pre-treatment complete blood counts on clinical and pathological parameters, prognosis and survival in patients with nasopharyngeal cancer. MaterialsandMethods:Patients between the ages of 18-85 who were diagnosed with nasopharyngeal cancer and received external radiotherapy between January 2012 and January 2022 at Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology and Training Hospital were included in the study. Patients were scanned restospectively from thehospital database, patient archive files and enabız. Demographic data, pre-treatment blood values, MRI (Magnetic Resonance) and/or PET (Positron Emission Tomography) images and chemotherapy regimens of the patients were accessed through this system. Tumour and lymph node volumes of the patients were obtained from the treatment planning system (Varian Medical Systems, Inc. Palo Alto, CA, USA version). Results:A total of 126 patients were included in the study. The demographic and the clinicaldata of these patients are given in Table 6. The median follow-up period of the patients was 63 months (min - max: 9-240 months) and the distribution of the treatment modalities, stages and WHO classification classes of the patients are given in Table 6. When the SIRI (Systemic Inflammation Response Index), SII (Systemic Immune-Inflammation Index), N/L (Neutrophil-Lymphocyte ratio), M/L (Monocyte- Lymphocyte ratio), P/L (Platelet- Lymphocyte ratio) indices of these patients were compared with the overall survival (OS) and disease-free survival (DFS) of the patients, no statistical relationship was found between them (p>0.05). As a result of the analyses of these patients who received treatment in our clinic, no significant correlation was found between tumour volume loads and survival times.