Kurumsal destek sistemleri için ayrıcalıklı erişim yönetimi (PAM) platformunun geliştirilmesi
Development of privileged access management (PAM) platform for enterprise support systems
  1. Tez No: 869062
  2. Yazar: HAMZA KÜRŞAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bilişim alanında önceki zamanlarda da uygulanan uzaktan destek ve uzaktan çalışma kavramları, 2019 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile hemen hemen tüm sektörler tarafından uygulanmaya başlamıştır. Ölçeği ne olursa olsun bütün girişimler dijital uygulamaları kullanmakta ya da kullanma planı yapmaktadır. Özellikle holding düzeyindeki firmalar, birçok iş sürecini karmaşık kurumsal kaynak planlama uygulamaları üzerinden yürütmektedir. Bu uygulamalar içinse genellikle dış kaynaklardan destek almakta ve bu destekler günümüzde sıklıkla uzaktan yapılmaktadır. Bu aşamada kurumlar güçlü bir erişim yönetim sistemine ihtiyaç duymaktadırlar. Bahsedilen sebeplerden ötürü çalışmamızda, uzaktan bağlantı ve destek süreçlerinin sanal masaüstü ve kod olarak alt yapı teknolojileri kullanılarak otomatik şekilde yapılabileceği bir ayrıcalıklı erişim yönetim sistemi önerilmiştir. Tasarlanan sistem ile kullanıcılara, bağlantı sağlanacak sunucuda yapılacak olan iş için en az düzeyde ayrıcalık verilmesi hedeflenmektedir. Bir sunucuya yapılan bağlantıların geriye dönük takibinin rahatlıkla yapılabilmesi için, çalışma sonucu önerilmiş olan ayrıcalıklı erişim yönetim uygulamasına güçlü bir kayıt defteri sistemi (log) eklenmiştir. Eklenecek olan bu kayıt sistemi sayesinde önermiş olduğumuz sistem veri madenciliği ve iş zekâsı gibi analizlere de uyumlu olacaktır. Çalışmamızda konteynır teknolojileri kullanılarak mikro-servis tabanlı bir sistem önerilmiş bu sayede platform bağımsız çalışan bir sistem elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız sonucunda elde edilen sistemin kod olarak altyapı ve konteynır teknolojilerini birlikte kullanan ilk ayrıcalıklı erişim yönetim sistemi olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concepts of remote support and remote work, which have been applied in the field of information technology in the past, began to be implemented by almost all sectors with the onset of the COVID-19 pandemic in 2019, affecting the entire world. Regardless of scale, all enterprises are using digital applications or planning to use them. Especially at the level of holding companies, many business processes are conducted through complex enterprise resource planning applications. These applications often require support from external sources, and such support is frequently provided remotely in today's world. In this context, organizations need a robust access management system. For the reasons mentioned above, in our study, we propose a privileged access management system that can automatically perform remote connection and support processes using virtual desktop and code as infrastructure technologies. The designed system aims to provide the minimum level of privilege to users for the tasks to be carried out on the connected server. To facilitate the retrospective tracking of connections to a server, a strong registry system (log) has been added to the privileged access management application recommended as a result of the study. With the addition of this logging system, the proposed system will be compatible with analyses such as data mining and business intelligence. In our study, a microservices-based system using container technologies is proposed, aiming to achieve a platform-independent system. The system obtained as a result of our study is considered to be the first privileged access management system that uses both code infrastructure and container technologies.