İşletmelerde finansal karar destek sistemleri
Financial decision support systems
- Tez No: 512616
- Danışmanlar: DR. HAKAN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmada finans karar destek sisteminin; tanımı, işletmelerde hangi alanlarda kullanıldığı, bu sistem sayesinde işletme kaynaklarının etkin kullanımının işletmelere ne gibi kazanımlar sağladığı konuları ele alınmıştır. Çalışmada karar destek sistemleri modelinin bölümleri olan veri tabanı, raporlama, matematiksel model, grup karar verme tanımlandıktan sonra karar destek sisteminin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Karar destek sistemleri; çalışma kapsamında, karakteristikleri, türleri, özellikleri verilerek açıklanmıştır. Bu çalışmada; karar destek sistemleri teknolojileri ve bu teknolojilerin operasyonel ve stratejik kararlardaki kullanımın farklılaşmalarının açıklanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede öncelikle operasyonel kararlarda tercih edilen yazılım teknolojileri detaylandırılmış ve bu alanda önemli yere sahip olan kurumsal kaynak planlanması (ERP) açıklanmıştır. Metnin devamında stratejik kararlarda karar destek teknolojilerinin incelenmesinin ardından, ERP sistemler üzerine kurulmuş ve stratejik karar almada destek sağlayan iş zekâsı (BI) kavramına yer verilmiştir. SAP ERP sistemi ve o sistem üzerinde koşan BI Sistemi ve bu sistemin işletmelerin stratejik kararlarında nasıl rol oynadığı çalışmanın bir diğer konu başlığını oluşturmuştur. Bu çalışmada, işletmelerde finansın önemi ve finans karar destek sistemlerinin karar vermede yöneticiye nasıl destek sağladığının anlaşılması adına finans bilimi ve işletmelerde alınan finansman kararları ve bu kararların firma açısından önemi ve finansal karar destek sistemi yapısı incelenmiştir. Metinde ayrıca, karar alıcıların, alacağı karara uygun teknolojik finansal karar destek sistemleri ile desteklendiklerinde; rekabette geride kalmamak için avantaj sağlayıp sağlamadıkları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial decision support systems; definition, which areas are used in the business, and how the efficient use of business resources provides the businesses with the benefits. In the study, the historical development of the decision support system is examined after defining the data base, reporting, mathematical model, group decision making, which are the parts of decision support systems model. Decision support systems; within the scope of the study, characteristics, types and characteristics are given. In this study; decision support systems technologies and the use of these technologies in operational and strategic decisions differences aimed to explain. In this framework, the software technologies that are preferred in operational decisions are elaborated and the enterprise resource planning (ERP), which has a significant role in this area, is explained. Following the review of decision support technologies in strategic decisions, the text was based on the concept of business intelligence (BI) developed on ERP systems and providing support in strategic decision making. The SAP ERP system and the BI System works on that system, and how this system plays a role in the strategic decisions of businesses. This study examines the financing decisions made in financial information, businesses, the structure of the financial and decision support systems in terms of firms in order to understand how financial support for enterprises and financial decision support systems provide support to decision makers in decision making. In addition, the decision makers are supported by appropriate technological financial decision support systems that they were found to be advantageous for competition.