COVİD-19 ARDS hastalarının 24 saat üstü ve altında pron uygulamasının gaz değişimi üzerine etkisi
Effect of pron application on gas exchange in COVID-19 ARDS patients over and under 24 hours
- Tez No: 869095
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
COVID-19 ARDS hastalarında invaziv mekanik ventilasyon uygulamasında yetersiz oksijenlenmeyi düzeltmek ve gaz değişimini iyileştirmek amacıyla pron pozisyonu sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, pron pozisyonunun kısa ve uzun süreli uygulamalarının etkinlik farkını belirleyerek, en uygun uygulama süresini saptamak ve buna bağlı olarak pron pozisyonu sonrası oluşabilecek komplikasyonları ve bakım zorluğunu azaltmaktır. 2020-2021 yılları arasında yoğun bakım ünitesinde COVID-19 nedeniyle tedavi gören yaklaşık 800 hasta tarandı. Çalışmaya entübe edilmiş ve en az 16 saat pron pozisyonu uygulanmış 79 ARDS hastası dahil edildi. Mekanik ventilasyona dair parametreler (havayolu basınçları ve gaz değişimi verileri) kaydedildi. Hastalar 16-24 saat ve 24-36 saat pron pozisyonu uygulanan iki gruba ayrılarak değerlendirildi. Çalışmada minimum 16 saat pron süresinin, ARDS hastaları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gözlemlendi. Elde edilen verilerde pron pozisyonunun oksijenlenme ve gaz değişimi üzerine olumlu etkisi olduğu gösterildi. Pron süresi 16-24 saat ve 24-36 saat gruplarında P/F ve PCO2 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmadı. Bunun sonucunda da elde ettiğimiz veriler ışığında pron pozisyonunun COVİD-19 ARDS hastalarında işe yaradığı ancak uzun süreli pron pozisyonun oksijenlenme ve gaz değişimi üzerine olumlu veya olumsuz bir etkisi olmadığı sürenin kliniklerin genel prosedürlerine göre belirlenebileceği gösterilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
Prone position is a frequently used method in invasive mechanical ventilation application in COVID-19 ARDS patients to correct inadequate oxygenation and improve gas exchange. The aim of this study is to determine the difference in effectiveness of short and long-term applications of the prone position, to determine the most appropriate application period and, accordingly, to reduce the complications and difficulty of care that may occur after the prone position. Between 2020 and 2021, approximately 800 patients treated for COVID-19 in the intensive care unit were screened. 79 ARDS patients who were intubated and applied prone position for at least 16 hours were included in the study. Parameters related to mechanical ventilation (airway pressures and gas exchange data) were recorded. The patients were evaluated by dividing them into two groups in which prone position was applied for 16-24 hours and 24-36 hours. The study observed that a minimum of 16 hours of prone time had a positive effect on ARDS patients. The data obtained showed that the prone position had a positive effect on oxygenation and gas exchange. There were no statistically significant differences in P/F and PCO2 values in the prone duration 16-24 hour and 24-36 hour groups. As a result, in the light of the data we obtained, it was shown that the prone position works in COVID-19 ARDS patients, but long-term prone position does not have a positive or negative effect on oxygenation and gas exchange. The duration can be determined according to the general procedures of the clinics.