Genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzaylarında Riesz potansiyelleri ve komütatörleri için iki ağırlıklı eşitsizlikler
Two weighted inequalities for Riesz potentials and their commutators in generalized weighted Morrey spaces
  1. Tez No: 869096
  2. Yazar: FATMA GELERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAY AYKOL KOCAKUŞAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tez için gerekli olan tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Bu bölümün birinci kısımda genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzaylarında Riesz potansiyeli için iki ağırlıklı eşitsizlikler elde edilmiştir ve elde edilen eşitsizlikler yardımıyla Riesz potansiyelinin genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzaylarındaki sınırlılığı ispatlanmıştır. Bu bölümün ikinci kısmında ise genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzaylarında Riesz potansiyelinin komütatörleri için iki ağırlıklı eşitsizlikler elde edilmiştir ve elde edilen eşitsizlikler yardımıyla Riesz potansiyelinin komütatörünün genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzaylarındaki sınırlılığı ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde elde edilen sonuçların uygulaması olarak genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzaylarında Riesz potansiyelleri ve komütatörleri tarafından üretilen altlineer ve altlineer komütatör operatörler için iki ağırlıklı eşitsizlikler elde edilmiştir ve elde edilen eşitsizlikler yardımıyla Riesz potansiyeli tarafından üretilen altlineer ve altlineer komütatörün genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzayındaki sınırlılığı ispatlanmıştır. Beşinci bölümde ise elde edilen sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is dedicated to the introduction. In the second chapter, basic definitions and theorems for thesis are given. The third chapter consists of two parts. In the first part of this chapter, two weighted inequalities for the Riesz potential in generalized weighted Morrey spaces are obtained and with the help of the obtained inequalities the boundedness of the Riesz potential in generalized weighted Morrey spaces has been proven. In the second part of this chapter, two weighted inequalities for the commutators of the Riesz potential in generalized weighted Morrey spaces are obtained and with the help obtained of the inequalities , the boundedness of the commutator of the Riesz potential in generalized weighted Morrey spaces has been proven. In the fourth chapter, as an application of the results obtained, two weighted inequalities for sublinear and sublinear commutator operators produced by Riesz potentials are obtained in generalized weighted Morrey spaces. In the fifth chapter, the results obtained are analyzed.