Phenomenological aspects of collider production of massivecolor-octet vector bosons
Kütleli renk-sekiz vektör bozonlarının çarpıştırıcı üretiminin fenomenolojik yönleri
  1. Tez No: 869180
  2. Yazar: MERNA J. J. ABUMUSABH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez,Coloron kanalında SU(3)1×SU(3)2 uzantılı varsayımsal bir parcacık olan Coloron kutlesinin, Coloron kutle olcegi ile uyumlu bir olcekte lepton+jetlerine bozunarak yeniden yapılandırılmasını sunmaktadır. Tezin ilk kısmı Lagrangian terimine Coloron'un kuarklarla etkilesiminin eklenmesiyle Lagrangian'ın iyilestirilmesini icermektedir. Bu gelistirme,Coloron'un Standart Model¸ cercevesindeki davranıının daha dogru bir sekilde tanımlanmasına olanak tanır. ˙Ikinci bolum, simule edilmis olayların CMS verilerini kullanarak yeniden yapılandırılmasına odaklanmaktadır. Bu, Coloron'u tt(bar) yarı leptonik son durumda tespit etmek icin sinyal ve arka plan analizini icerir. 3TeV'lik bir kutlede 2,8σ'lik bir sinyal duyarlılıgı elde edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the reconstruction of the Coloron mass,which is a hypothetical particle with a SU(3)1 × SU(3)2 extension, in the channel of the Coloron decaying into a lepton+jets at a scale compatible with the Coloron mass scale. The first part of the thesis involves improving theLagrangian by adding the interaction of the Coloron with quarks to the Lagrangian term. This enhancement allows for a more accurate description of the Coloron's behavior within the Standard Model framework. The second part focuses on reconstructing simulated events using the CMS settings. This involves signal and background analysis to detect Coloron in the tt semi-leptonic final state. A signal sensitivity of 2.8σ was achieved at a mass of 3 TeV.