Din eğitimi perspektifinden dijital çağda bireyin kendini anlamlandırma süreci 'Gerçek ve sanal kimliklerin oluşumları ve etkileşimleri'
The process of self-understanding in the digital age from the perspective of religious education: 'The formation and interaction of real and virtual identities'
- Tez No: 869191
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUD IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmamızın amacı, din eğitimi alan bireylerin gerçek ve sanal dünyaları arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin kimlik bütünlüğü üzerindeki etkisini anlamaktır. Özellikle sanal dünyada edinilen kimliklerin gerçek hayata nasıl yansıdığı ve dini kimliklerle uyumlu olup olmadığı, bireylerin kimlik karmaşalarını aşmaları açısından önemlidir. Araştırma, din eğitimi alan bireylerin sanal dünyadaki kimliklerinin gerçek hayattaki dini kimlikleriyle ilişkisini anlamak için bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Bu sayede araştırmacılara, eğitimcilere ve danışmanlara rehberlik edilmesi hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında nitel araştırma yöntemi ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Diyarbakır'da yaşayan 30-50 yaş arası ilk orta yetişkin grubuyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma evreni, sosyal medya kullanan ve Y kuşağı olarak adlandırılan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmamızın sonucunda din eğitiminin bireylere dini kimliklerini anlamaları ve güçlendirmeleri konusunda rehberlik ettiği ortaya çıkmıştır. Medyanın ve özellikle sosyal medyanın insan üzerindeki etkisinin eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Sanal dünyanın, bireylerin kendini ifade etme ve var olma ihtiyacını karşılayabileceği, ancak gerçek dünyadaki deneyimlerin öneminin unutulmaması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, sosyal medya kullanımının narsisistik eğilimleri tetikleyebileceği ve bireylerin ahlaki sorumluluklarını gözetmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır. Din eğitiminin, insanlara ahlaki değerleri ve bu değerlerin dijital dünyada nasıl uygulanacağını öğretebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to understand the relationship between the real and virtual worlds for individuals receiving religious education, and the impact of this relationship on their identity integrity. Specifically, it is important to examine how identities formed in the virtual world reflect in real life and whether they align with religious identities, as this is crucial for individuals to overcome identity confusion. The research aims to provide a perspective on the relationship between the virtual identities of individuals receiving religious education and their religious identities in real life. This perspective is intended to guide researchers, educators, and counselors. The study employs a qualitative research method and the semi-structured interview technique. Semi-structured interviews were conducted with early middle-aged adults, aged 30-50, living in Diyarbakır. The research sample consists of individuals from Generation Y who use social media. The results of the research indicate that religious education helps individuals understand and strengthen their religious identities. It was emphasized that the effects of media, and especially social media, on individuals should be evaluated critically. It was concluded that while the virtual world can meet individuals' needs for self-expression and existence, the importance of real-world experiences should not be forgotten. Additionally, it was found that social media use can trigger narcissistic tendencies and that individuals should observe ethical responsibilities. The research also concludes that religious education can teach individuals moral values and how to apply these values in the digital world.