Markaların artırılmış gerçeklik uygulamalarına yönelik tüketici tutumu
Consumer attitudes towards augmented reality applications of brands
- Tez No: 954747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dijital bilgiyi fiziksel ortamla birleştiren AR uygulamaları, kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla markalar arasında giderek daha fazla popülerlik kazanmaktadır. Bu çalışma, tüketicilerin işaretçi tabanlı (Marker-Based) ve işaretçisiz (Markerless) AR uygulamalarına yönelik tutumlarını karşılaştırmayı ve yaş, cinsiyet ve eğitim gibi demografik faktörlerin bu tutumlar üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, tüketici algısı perspektifinden MB AR ve ML AR uygulamalarının doğrudan karşılaştırmalı bir analizini sunarak literatürdeki bu boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında işaretçi tabanlı (MB) ve işaretçisiz (ML) AR uygulamaları oluşturulmuş ve deneysel bir araştırma tasarlanmıştır. Deneysel çalışmada, katılımcılara öncelikle AR uygulamaları gösterilmiş, ardından kullandıkları uygulamaya yönelik AR tutum ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, algılanan eğlence, davranışsal niyetler ve kullanım tutumu değişkenleri açısından işaretçisiz (ML) AR uygulamasına yönelik tutumun, işaretçi tabanlı (MB) AR uygulamasına kıyasla daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenler belirli bir rol oynasa da, işaretçisiz AR tüm gruplarda işaretçi tabanlı AR'ye kıyasla daha olumlu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Combining digital information with the physical environment, AR applications enhance the user experience. increasing popularity among brands in order to improve is gaining momentum. This study analyzes whether consumers prefer marker-based and markerless AR applications and age, the effect of demographic factors such as gender and education on these attitudes to evaluate the impact of consumer perception on consumer perception. In addition, this study has also analyzed the impact of by providing a direct comparative analysis of MB AR and ML AR implementations aims to fill this gap in the literature. Within the scope of the study, marker based (MB) and markerless (ML) AR implementations were created and an experimental research was designed. In the experimental study, participants were first asked about AR applications were demonstrated, then AR attitudes towards the application they used scale was asked to fill in. According to the research results, perceived ease of use, perceived usefulness, perceived enjoyment, behavioral intentions and for the application of markerless (ML) AR in terms of usage attitude variables attitude was more positive compared to the marker-based (MB) AR implementation Although demographic variables play a certain role, no marker AR was evaluated more favorably than marker-based AR in all groups.