Web tabanlı etkileşimli videolar aracılığıyla gebelere verilen postpartum anne ve yenidoğan güvenliği eğitiminin postpartum depresyon ve perinatal anksiyeteye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of postpartum maternal and neonatal safety education provided to pregnant women via web-based interactive videos on postpartum depression and perinatal anxiety
- Tez No: 1008102
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, gebelere etkileşimli video aracılığıyla verilen web tabanlı anne ve yenidoğan güvenliği eğitiminin, postpartum depresyon ve anksiyeteye etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırma, web tabanlı bir çalışma olarak yürütülmüş olup veri toplama işlemleri Google Forms aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara ulaşım Facebook®, WhatsApp® ve Instagram® gibi sosyal medya kanalları üzerinden paylaşılan bağlantılar yoluyla 27/11/2025- 20/02/2026 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın girişim grubunda 23, kontrol grubunda 23 olmak üzere toplam 46 gebe yer almıştır. Araştırma kapsamında, postpartum depresyon ve perinatal anksiyeteyi azaltmaya yönelik etkileşimli videolar geliştirilmiş ve araştırma için özel olarak oluşturulan web sitesine entegre edilmiştir. Kontrol grubundaki gebeler rutin gebelik takibindeyken, girişim grubundaki gebeler doğuma kadar web sitesine kişisel kullanıcı adı ve şifreleriyle erişerek etkileşimli videoları kullanmışlardır. Veriler, girişim öncesinde, Postpartum 15.günde ve 40.günde toplanmıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-kare testi, İki Bağımsız Grup t Testi, Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi, Cochran's Q Testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmada, EPDÖ puan ortalamaları; postpartum 15.gün (per protokol girişim 7.33±5.36; kontrol 8,00±6,40) ve postpartum 6. haftada (per-protokol girişim 6,95±5,61; kontrol 8.63±7.85) yapılan ölçümlerde, girişim ve kontrol grubun arasında fark bulunmamaktadır (p>0,05). Çalışmada, P A TÖ puan ortalamaları; postpartum 15.gün (per protokol girişim 23,61±15,86; kontrol 24,78±21,93) ve postpartum 6. haftada (per-protokol girişim 23,85±16,48; kontrol 25,73±21,80) yapılan ölçümlerde, girişim ve kontrol grubun arasında fark bulunmamaktadır (p>0,05). Sonuç olarak, eğitim uygulamalarının yalnızca bilgi aktarımına dayalı kalmayıp psikososyal destek ve baş etme becerileri geliştirmeye yönelik çok bileşenli içeriklerle zenginleştirilmesi ve ileri araştırmalarda uzun dönem izlem ölçümleriyle takip süresinin uzatılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effect of web-based maternal and newborn safety education delivered to pregnant women via interactive video on postpartum depression and anxiety. The research was conducted as an online-based study, and data collection was carried out using Google Forms. Participants were reached via links shared on social media channels such as Facebook®, WhatsApp®, and Instagram® between November 27, 2025, and February 20, 2026. The study included a total of 46 pregnant women, with 23 in the intervention group and 23 in the control group. As part of the study, interactive videos designed to reduce postpartum depression and perinatal anxiety were developed and integrated into a website created specifically for the study. While pregnant women in the control group underwent routine pregnancy monitoring, pregnant women in the intervention group accessed the website with their personal username and password until delivery and used the interactive videos. Data were collected prior to the intervention, on the 15th postpartum day, and on the 40th postpartum day. The following instruments were used to collect the data: the Personal Information Form, the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), and the Perinatal Anxiety Screening Scale. Data were analyzed using the Chi-square test, independent-samples t-test, one-way repeated measures analysis of variance and Cochran's Q test. The level of statistical significance was set at p<0.05. In the study, the mean EPDÖ scores were as follows: on the 15th postpartum day (per- protocol intervention group 7.33 ± 5.36, control group 8.00 ± 6.40) and at 6 weeks postpartum (per- protocol intervention group 6.95 ± 5.61, control group 8.63 ± 7. 85). There was no significant difference between the intervention and control groups (p > 0.05). In the study, the mean PATÖ scores were as follows: on the 15th postpartum day (per- protocol intervention group 23.61 ± 15.86, control group 24.78 ± 21.93) and at 6 weeks postpartum (per- protocol intervention group 23.85 ± 16.48, control 25.73 ± 21.80), no significant difference was found between the intervention and control groups (p > 0.05). In conclusion, it is recommended that educational programs not rely solely on the transfer of knowledge but be enriched with multifaceted content aimed at providing psychosocial support and developing coping skills, and that future research extend the follow-up period through long-term follow-up measurements.