Örgütsel direnç, bağlılık ve kültürün bilgi paylaşımına etkisi: Kahramanmaraş tekstil işletmelerinde bir uygulama
The effect of organizational resistance, commitment and culture on information sharing: An application in Kahramanmaraş textile enterprises
- Tez No: 869212
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Örgütler yapılarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle kendileri için önem arz eden bilgi paylaşımında sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunlar bireysel, örgütsel veya teknolojik boyutta değerlendirilebilir. Bilginin elde edilmesi, saklanması ve paylaşımında ilgili örgütün yapısı büyük önem taşımaktadır. Bugün gelinen noktada çalışma hayatında çevik özellikleri bünyelerinde barındıran örgütlerin en önemli üstünlüğü, büyük ölçüde bilgi paylaşımı konusunda benimsedikleri anlayıştır. Bilgi paylaşımını birçok değişken etkileyebilmektedir. Bunlardan birisi çalışanların değişimlere karşı gösterdiği örgütsel dirençlilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Dirençlilik bilgi paylaşımı tutumunu azaltırken bağlılık ve kültürün farklı etkileri gözlemlenebilir. Bu araştırmada; örgütsel dirençlilik, bağlılık ve kültürün bilgi paylaşımına etkileri, bu etkilerin yönü ve düzeyi araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş tekstil işletmelerinde çalışanlar oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için anket tekniğine başvurulmuştur. Bu doğrultuda Kahramanmaraş tekstil işletmelerinde görev yapan 452 çalışana anket uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesi için SPSS kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında faktör, korelasyon, regresyon, ANOVA ve t-testi analizi yapılmıştır. Öncelikle değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak için korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi sonuçları doğrultusunda regresyon analizine geçilmiş olup, araştırmanın hipotezleri regresyon analizi ile test edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda örgütsel bağlılık ve örgüt kültürünün bilgi paylaşımı üzerinde anlam bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Örgütsel dirençliliğin anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Çalışanların örgütsel bağlılıkları ve kültürleri bilgi paylaşımını doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda, örgütsel dirençlilik, bağlılık ve kültürün bilgi paylaşımına etkileri bu değişkenlerin daha farklı alanlarda kullanılması ve değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinin gelecekte yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations face problems in sharing information that is important to them due to problems arising from their structures. These problems can be evaluated at an individual, organizational or technological level. The structure of the relevant organization is of great importance in obtaining, storing and sharing information. At this point today, the most important advantage of organizations that incorporate agile features in working life is the understanding they adopt regarding information sharing. Many variables can affect information sharing. One of these is the organizational resilience of employees against changes. While resilience reduces knowledge sharing attitudes, different effects of commitment and culture can be observed. In this study; The effects of organizational resistance, commitment and culture on knowledge sharing, the direction and level of these effects were investigated. The sample of the research consists of employees in Kahramanmaraş textile enterprises. Survey technique was used to collect data. In this regard, a survey was applied to 452 employees working in Kahramanmaraş textile enterprises. SPSS was used to analyze the data. In the light of the data obtained, factor, correlation, regression, ANOVA and t-test analysis were performed. First of all, correlation analysis was performed to reveal the relationships between variables. In line with the results of the correlation analysis, regression analysis was started and the hypotheses of the research were tested with regression analysis. As a result of the regression analysis, it was found that organizational commitment and organizational culture had a significant relationship on knowledge sharing. It has been determined that employees' organizational commitments and cultures directly affect information sharing. As a result of the literature review, it is thought that the effects of organizational resilience, commitment and culture on knowledge sharing, using these variables in different areas and examining the relationships between the variables will contribute to future studies.