12-15 yaş arası çocuklarda yüzmenin dijital bağımlılık ve mutluluk düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of swimming on digital addiction and happiness levels in children aged 12-15
- Tez No: 869223
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamız 12-15 yaş arası çocuklarda yüzmenin dijital bağımlılık ve mutluluk düzeyleri üzerinde etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kocaeli ilinde bulunan, yüzme sporu ile ilgilenen kamu ve özel yüzme kulüplerinde bulunan 12-15 yaş aralığında bulunan 40'ı erkek ve 40'ı kadın olmak üzere toplam 80 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara 12 hafta boyunca haftada iki gün bir saat yüzme antrenmanı uygulanmıştır. Yüzme antrenmanları uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra katılımcılara Arslan vd. (2015) tarafından geliştirilen Dijital Bağımlılık Ölçeği ve Demirci ve Ekşi (2018) tarafından geliştirilen Mutluluk Ölçeği uygulanmıştır. Dijital Bağımlılık Ölçeği 29 maddeden oluşan 5'li likert tipindedir ve dijital oyun, medya kullanımı ve dijital bağımlılığın günlük hayata olan etkisi olmak üzere 3 alt boyutu bulunmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Değişkenlerin normal dağılıma uygunlukları istatistiksel testler yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bağımlı iki toplum farklarının ortalamasına/oranlarına dayalı iki örneklem t test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to examine the effect of swimming on digital addiction and happiness levels in children aged 12-15 years. In this study, experimental research model, which is one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consisted of a total of 80 participants, 40 males and 40 females, between the ages of 12-15, in public and private swimming clubs in Kocaeli province, who were interested in swimming sports. Swimming training was applied to the participants for one hour two days a week for 12 weeks. Before and after the swimming training sessions, the participants were administered the Digital Addiction Scale developed by Arslan et al. (2015) and the Happiness Scale developed by Demirci and Ekşi (2018). The Digital Addiction Scale is a 5-point Likert-type scale consisting of 29 items and has 3 sub-dimensions: digital gaming, media use and the effect of digital addiction on daily life. The data obtained were analyzed in SPSS 25.0 package program. The conformity of the variables to normal distribution was evaluated by statistical tests. Two sample t-test was applied based on the mean / ratios of two dependent community differences.