Türk Medeni Kanunu'nun kabulüyle kadınların kazandığı haklar ve dönem basınındaki yansımaları (1929-1935)
The rights granted to women by the acceptance of the Turkish Civil Code and their reflections in the early republican press (1929-1935)
  1. Tez No: 869281
  2. Yazar: OKTAY TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışmasında 4 Ekim 1926 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu'nun kabulüyle kadınların elde ettikleri siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel haklar incelenecek ve bu hakların basına yansıması Cumhuriyet, Milliyet, Son Saat, Haber, Akşam, Yarın, Hakimiyeti Milliye, İkdam ve Tan gazeteleri üzerinden analiz edilecektir. Çalışmamız, giriş, üç ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tarih boyunca kadınların toplumsal ve siyasi hayata katılımıyla ilgili genel bilgiler paylaşılacaktır. İkinci bölümde, 1926'da kabul edilen Türk Medeni Kanunu'nun kısa bir tanıtımı yapılacak ve bu kanunla kadınların elde ettiği siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel haklara yer verilecektir. Üçüncü bölümde ise Türk Medeni Kanunu'nun kadınlara tanıdığı temel hakların 1929-1935 yılları arasında basına nasıl yansıdığı ele alınacaktır. Bu çalışma, siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda kadınların kazandıkları hakları ve bu hakların basında nasıl yankı bulduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the political, economic, social, and cultural rights acquired by women following the adoption of the Turkish Civil Code on October 4, 1926, and analyze its reflections in newspapers such as Cumhuriyet, Milliyet, Son Saat, Haber, Akşam, Yarın, Hakimiyeti Milliye, İkdam, and Tan. The study consists of an introduction, three main parts, and a conclusion. Chapter One will provide general information regarding women's historical participation in social and political spheres. Chapter Two will offer a brief introduction to the Turkish Civil Code of 1926, highlighting the political, economic, social, and cultural rights granted to women through this legislation. Chapter Three will focus on how the fundamental rights accorded to women by the Turkish Civil Code were portrayed in the press of the period between 1929 and 1935. This study aims to elucidate the political, economic, social, and cultural rights gained by women and how these rights resonated in the media.