Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde öğretim yöntemlerinin kültür ve sanat boyutuyla incelenmesi
Analysing the teaching methods in religious culture and ethics lessons with the dimension of culture and art
- Tez No: 869282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Din dersinde kültür ve sanat boyutunun amacı, öğrencilere dini ve kültürel mirası anlamaları, değer vermeleri ve bu mirası korumaları için bir fırsat sunmaktır. Bu boyut, dinin sadece ibadet ve inançla sınırlı olmadığını, aynı zamanda sanat ve kültür aracılığıyla ifade edilen zengin bir mirasa sahip olduğunu bizlere anlatmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, din derslerinde kültür ve sanat boyutunu incelemek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Örneğin, öğrencilere dini metinlerdeki sanat eserlerini ve sembolleri incelemek, tarihi ve kültürel yapıları incelemek, dini ritüellerin ve törenlerin sanatsal yönlerini keşfetmek, dini hikâyelerin sanat ve edebiyat eserlerindeki yansımalarını analiz etmek gibi yöntemler kullanılabilir. Ayrıca, öğrencilere dini mimarinin ve diğer sanat formlarının dinin nasıl ifade edildiğinde nasıl bir rol oynadığını göstermek için pratik uygulamalar da yapılabilir. Bu yöntemlerin kullanılması önemlidir çünkü din derslerinin sadece teorik bilgi aktarımıyla sınırlı kalmaması gerekir. Kültür ve sanat boyutu, öğrencilerin dini deneyimlerini derinleştirmelerine ve dinin yaşayan bir toplumsal olgu olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, bu boyut, öğrencilerin dini miraslarını daha derinlemesine kavramalarına ve bu mirası koruma ve yaşatma sorumluluğunu üstlenmelerine yardımcı olur. Bu yöntemlerin uygulanmasıyla elde edilen önemli sonuçlar arasında, öğrencilerin dini ve kültürel mirasa daha derin bir anlayış geliştirmesi, sanat ve kültür aracılığıyla dini ifade biçimlerine daha duyarlı hale gelmeleri ve dini hoşgörü ve anlayışın artması yer alır. Ayrıca, bu yaklaşım, öğrencilerin sanat ve kültürün dini ve manevi boyutunu öğrenmelerine ve bu alanlarda daha derinlemesine düşünmelerine olanak tanır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the cultural and artistic dimension in your course is to provide students with an opportunity to understand, appreciate, and preserve religious and cultural heritage. This dimension communicates that religion is not limited to worship and belief alone, but also encompasses a rich heritage expressed through art and culture. In line with this purpose, various methods can be used to examine the cultural and artistic dimension in religious courses. For example, students can explore artistic works and symbols in religious texts, examine historical and cultural structures, discover the artistic aspects of religious rituals and ceremonies, and analyze reflections of religious stories in art and literature. Additionally, practical applications can be employed to demonstrate to students how religious architecture and other forms of art play a role in expressing religion. It's important to utilize these methods because religious courses should not be limited to mere theoretical knowledge transfer. The cultural and artistic dimension helps students deepen their religious experiences and understand that religion is a living social phenomenon. Furthermore, this dimension assists students in gaining a deeper understanding of their religious heritage and taking on the responsibility to preserve and perpetuate this heritage. Among the significant outcomes achieved through the implementation of these methods are students developing a deeper understanding of religious and cultural heritage, becoming more sensitive to religious expressions through art and culture, and fostering increased religious tolerance and understanding. Additionally, this approach enables students to learn about the religious and spiritual dimensions of art and culture and encourages them to think more deeply in these areas.