Türkiye'deki acil Tıp Araştırma görevlilerinin çevresel aciller hakkında bilgi düzeyinin araştırılması
Investigation of emergency medicine residents' knowledge levels on enviromental emergencies in Turkey
  1. Tez No: 869308
  2. Yazar: CEREN SELİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı acil tıp araştırma görevlilerinin oluşturduğumuz anket aracılığı ile çevresel aciller ile ilgili bilgi düzeyleri hakkında fikir sahibi olmak ve bu konudaki eksikliklerin tespit edilerek giderilmesi için çözümler üretmek, ülkemizde bu konuya yönelik gereken çalışmaların artırılmasına yardımcı olmaktır. Yöntem: Çalışmamız çevresel aciller hakkındaki farkındalığın ve temel konuları hakkındaki bilgi düzeyinin belirlenmesi için alanında yetkin uzman hekimler tarafından hazırlanan, tanımlayıcı bilgiler ve klinik bilgi düzeyini ölçmeye yönelik toplam 91 soruluk bir anketle gerçekleştirildi. Ülke genelindeki acil servislerde çalışan acil tıp uzmanlık öğrencilerine uygulandı. Elde edilen sonuçlar yeterli ve yetersiz olarak iki alt grupta değerlendirildi. Verilerin analiz aşamasında SPSS 26.0 paket programı kullanıldı. Başarı puanlarının 2 gruplu değişkenlere göre farklılık gösterme durumu t testi ile, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlere göre farklılık gösterme durumu ANOVA testi ile analiz edilmiştir. ANOVA testinde fark çıkması durumunda çoklu karşılaştırma Tukey testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza soruları eksiksiz olarak tamamlayan 301 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların genel başarısı ve kategorilere göre başarısı yetersiz bulunmuştur. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan faktörler arasında asistanlık süresi, hekimlikteki deneyim yılı ve daha önce eğitim alınmış olması yer almaktadır Sonuç: Bu araştırma ile acil tıp asistanlarının çevresel acillerden etkilenen hastaların yönetimi konusundaki bilgi düzeyi değerlendirildi. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar ışığında acil servis hekimlerinin çevresel acillere maruz kalan hastaların yönetimi konusunda eksiklerinin olduğu ve geliştirilmesi gereken konuların bulunduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our research is to gain insights into the knowledge levels of emergency medicine residents regarding environmental emergencies through a survey we have developed. Additionally, we aim to identify deficiencies and propose solutions to address them, thereby contributing to the enhancement of necessary studies on this topic in our country. Method: Our study was conducted using a questionnaire consisting of 91 questions, prepared by expert physicians in the field, to determine the awareness and basic knowledge levels regarding environmental emergencies. The survey was administered to emergency medicine residents working in emergency departments across the country. The results were categorized into two subgroups: sufficient and insufficient. The data analysis was performed using the SPSS 26.0 software package. Differences in success scores based on dichotomous variables were analyzed using the t-test, while differences based on variables with three or more groups were analyzed using the ANOVA test. In cases where the ANOVA test indicated a difference, multiple comparisons were analyzed using the Tukey test. Results: The research included 301 participants who completed the questions in full. The overall performance and the performance in categories of the participants were found to be insufficient. Factors found to be statistically significant included the duration of residency, years of experience in medicine, and prior training. Conclusion: This research evaluated the knowledge level of emergency medicine residents management of patients affected by environmental emergencies. Based on the results obtained from our study, it is emphasized that emergency physicians have deficiencies in the management of patients exposed to environmental emergencies and that there are areas that need improvement.