Institutionalization of sustainable development in unconsolidated democracies: a comparative study of slovakia and turkey
Konsolide olmamış demokrasilerde sürdürülebilir kalkınmanın kurumsallaştırılması ile ilgili Slovakya ve Türkiye üzerine karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 869307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CARSTEN Q. SCHNEIDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Central European University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünya genelinde insani kalkınmaya yönelik artan kaygılar, insanlığın nihai çözümü olarak kabul edilen yeni bir olguyu ön plana çıkarmıştır: Sürdürülebilir kalkınma. Çevresel bir perspektifin kalkınmanın ekonomik ve sosyal hedeflerine entegre edilmesini gerektiren sürdürülebilir kalkınma süreçleri, ulusal düzeyde bazı ortak kurumsal engellere tabidir. Bu tez, konsolide olmamış bir demokrasinin sürdürülebilir kalkınmanın kurumsallaşmasında kısıtlamalara neden olduğunu savunacaktır. Bu bağlamda, demokrasi ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişkiye dair mevcut tartışmalar, siyaset biliminin araçları ve zengin kapsamı kullanılarak zenginleştirilecektir. Demokrasinin konsolidasyonu ile ilgili unsurların sürdürülebilir kalkınmanın kurumsallaşması bileşenleri ile nedensel bir ilişkisi olduğunu göstereceğim. Hipotezim, Slovakya ve Türkiye örneklerinin karşılaştırılması yoluyla test edilecektir.Her iki ülke de son dönemde demokratikleşme süreçlerinde çeşitli zorluklarla karşılaşmış olup farklı yollarla sürdürülebilir kalkınmanın kurumsallaşmasını deneyimlemektedir. Demokrasinin konsolidasyon unsurlarındaki zayıflıkların, her iki ülkenin de sürdürülebilir kalkınma süreçlerini başarılı bir şekilde kurumsallaştırmaları için büyük bir zorluk teşkil ettiği açıkça ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
The growing concerns in human development worldwide have brought to the forefront a new phenomenon, recognized as the ultimate solution of the humankind: Sustainable development. Requiring the integration of an environmental perspective into the economic and social objectives of development, sustainable development processes are subject to some common institutional obstacles at the national level. This thesis will argue that an unconsolidated democracy causes constraints in institutionalization of sustainable development. In this respect, the current discussions on the correlation between democracy and sustainable development will be augmented using the tools and the rich scope of political science. I will show that the elements of consolidation of democracy have a causal relationship with the components of institutionalization of sustainable development. My hypothesis will be tested through the comparison of two cases; Slovakia and Turkey. Both countries have faced with several difficulties in their democratization processes recently and are experiencing an institutionalization of sustainable development through different means. It will be made apparent that the weaknesses of elements of consolidation of democracy are a great challenge for both countries to successfully institutionalizate their sustainable development processes.