5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu bağlamında eser sahibinin mali ve manevi haklarının sosyal medya üzerinden ihlali
Violation of the financial and moral rights of the owner in the Context of Law Number 5846 through social media
- Tez No: 869317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BUĞRA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojinin hızla gelişim göstermesi ile ortaya çıkan internet günümüzde insan yaşamının bir parçası haline gelmiştir. İnternetin kullanım alanlarının çeşitlenmesi ve kişiler arasında kullanımının artması zaman içerisinde çeşitli sosyal medya sitelerinin kurulmasını sağlayarak bireyler arasındaki etkileşimi artırmıştır. Sosyal medya kullanıcıları yaptıkları paylaşımlarda başkalarına ait eserleri kullanabildiği gibi özgün eserlerini de paylaşabilmektedir. İşte bu paylaşım kültürü fikri mülkiyet bağlamında hukuki ihtilaflara yol açmıştır. Sosyal medyada eser sahibinin eserden doğan hakları çeşitli yollarla ihlal edilebilmektedir. Sosyal medya görece yeni bir alan olduğu için, ihlal yolları da yeni ve çeşitlilik göstermektedir. Teknolojik imkanlar kullanılarak yapılan ihlallere karşı eser sahibinin haklarının korunması için Türk mevzuatının sosyal medyanın dinamik yapısına uyum sağlayıp sağlamadığı ve yeterli olup olmadığı ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığımda çalışmamız boyunca tartışılmıştır. Zira, kanunlarımız da internet ve sosyal medya bağlamında bazı yasal düzenlemeler yapılmış olsa da henüz kapsamlı bir yasal düzenlememiz bulunmamaktadır. Çalışmamız kapsamında teknolojik gelişmelerin mevzuatımız kapsamında esere, eser sahibine ve sahibinin haklarına nasıl etki ettiği, geleneksel hukuki çözüm yollarının sosyal medya kapsamında nasıl uygulanacağı ve mevzuatın yeterliliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The internet, which emerged with the rapid development of technology, has become a part of human life today. The diversification of the usage areas of the Internet and the increase in its use among individuals have increased the interaction between individuals by enabling the establishment of various social media sites over time. Social media users can use other people's works in their posts, as well as share their original works. This sharing culture has led to legal disputes in the context of intellectual property. In social media, the rights of the author arising from the work can be violated in various ways. Since social media is a relatively new field, the ways of violations are new and diverse. It has been discussed throughout our study in the light of national and international regulations whether the Turkish legislation adapts to the dynamic structure of social media and whether it is sufficient to protect the rights of the author against violations made using technological means. Because, although some legal regulations have been made in our laws in the context of internet and social media, we do not yet have a comprehensive legal regulation. Within the scope of our study, we will discuss how technological developments affect the work, the author and the owner's rights within the scope of our legislation, how traditional legal solutions can be applied within the scope of social media, and the adequacy of the legislation.