Toplu konutlarda yöneticinin hukuki sorumluluğu
Director of legal responsibility in public buildings
- Tez No: 395078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN KIRKBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu birbirinden ayrılmış, bağımsız kullanıma konu olan kat, daire, dükkan gibi yerlere ilişkin yasal düzenlemeyi içerir. Kat Mülkiyeti Kanunu 02.07.1965 tarihinde, 12038 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 02.01.1966 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Zamanla toplumun artan ihtiyaçlarına cevap veremeyen bu kanunda birden fazla kez değişiklikler yapılmıştır. Toplumun bu ihtiyaçlarından en belirgini toplu konutlar hususudur. 14.11.2007 tarih ve 5711 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanununda uygulamaya yönelik önemli değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Toplu yapıların yönetimi hususunda uygulamada yaşanan sorunlara dair 13.04.1983 tarih ve 2814 sayılı Kanunun 15.maddesi ile 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa“EK Madde 3”eklenmiştir. Ancak bu madde de zamanla sorunla çözmede yetersiz kaldığından 14.11.2007 tarih ve 5711 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanuna, Ek Madde 3 yerine dokuz maddeden oluşan“Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümler”başlığı altında ayrı bir bölüm eklenerek sorun çözülmeye çalışılmıştır. Toplu konutlara ilişkin oluşan talep ve düzenleme beraberinde sorunları da getirmiştir. Bu noktada yöneticinin görevi önem arz etmiş ve gerek kat maliklerine karşı ve gerekse işlem yaptığı üçüncü kişilere karşı hukuki sorumluluğu gündeme geleceğinden bu husus burada ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The property law numbered 634 includes legal regulation concerning the places such as story, deportment, shop separated from each other and subject to independent use. The property law enured in 02.01.1966 by being published on official gazette in 02.07.1965. In this law which could not meet the rising needs of the society in time, has been made changes more than once. The most prominent of this needs of the society is the subject of mass housing. Significant aplication-oriented changes were carried out to implement on condominium law and property law numbered 5711 and dated 14.11.2007. Supplemantary item 3 was added to property of law numbered 634 and dated 13.04.1983 in respect of the problems encountered in practice about the administration of mass construction. But that item remained incapable of solving problem and the problem was tried to be solved by adding a seperate section entitled special provision about mass construction consisting of items instead of supplemantary item 3 to the law about changinc property of law numbered 5711 and dated 14.11.2007. Demand and regulations about mass hausing carried some problems with them. At this point the mission of the administrator had importance. Because of the legal responsibilities of administrator both against condominium owners and strangers this issue was tried to be dealed in here.