The influence of estrogen on conditioned context aversion learning
Östrojenin koşullu çevre itinmesi üzerine etkisi
- Tez No: 869328
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MISIRLISOY BIYIKOĞLU, DOÇ. DR. SEZEN KIŞLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beklentisel bulantı (ANV) kemoterapinin rahatsız edici yan etkilerindendir ve tedavi devamlılığını zorlaştırabilir. Bu fenomen, hastane ortamına yönelik bulantı beklentisinin bir sonucudur ve klasik koşullanma yolu ile oluşur. ANV kadınlarda erkeklere kıyasla daha yaygın olmasına rağmen, dişi fareler ile yapılan ön klinik çalışmalar sınırlıdır. ANV'nin hayvan modeli olarak geliştirilen koşullu çevre itinmesi (KÇİ) üzerine iki cinsiyeti de içeren sınırlı literatür dişi kemirgenlerde daha güçlü itinme gözlemlemiştir. Bu durum dişi gonad hormonlarıyla açıklanabilir. Güncel çalışmada dişi CD1 farelerin karakteristik bir bağlam ve LiCl'ü eşleştirilerek KÇİ paradigması oluşturulması ve ANV'deki cinsiyet farklılıklarının sebebini anlamak hedeflenmiştir. Deney 1'de ovariektomi ve sahte operasyon geçirmiş fareler kıyaslanarak dişi gonad hormonlarının KÇİ öğrenmesine etkisi gözlemlenmiştir. Deney 1'de ovariektomi operasyonu geçiren farelerde sahte operasyon geçirenlere kıyasla sönmenin daha hızlı gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Bu sonuçları takiben Deney 2 estradiolün sönme gecikmesi üzerindeki rolünü araştırmayı hedeflemiştir. Bu amaçla ovariektomize farelerin yarısı estradiol, kalan yarısıysa kontrol grubu oluşturmak amacıyla yağ takviyesi almıştır. Deney 2'deki estradiol takviyesi almış fareler yalnızca ilk bellek testi sırasında itinme göstermiş, kontrol grubuysa bellek testleri sırasında anlamlı bir itinme göstermemiştir. Sonuçlar dişi gonad hormonlarının KÇİ öğrenmesi üzerinde indükleyici bir etki yarattığını göstermektedir. Bununla birlikte estradiol takviyesi ovariektomi prosedürünün etkilerini kısmi olarak kurtarmıştır. Bu durum estradiolün tek başına yetersiz olmasından ya da hormon takviyesi metodunun yetersizliğinden kaynaklı olabilir. Sonuç olarak overlerden salgılanan hormonlar KÇİ öğrenmesini indükleyerek ANV'de görülen cinsiyet farklılığını açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
Anticipatory nausea and vomiting (ANV) are distressing side effects of chemotherapy, hindering patients from adhering to treatment. ANV involves nausea in anticipation of chemotherapy, developed through classical conditioning. While ANV is more prevalent in women than in men, preclinical studies are scarce and focused on males. The limited literature on the sex differences in animal model of ANV, conditioned context aversion (CCA), also shows enhanced conditioned response in females, possibly explained by female gonadal hormones. The present study investigates the cause of sexual dimorphism observed in ANV through a CCA procedure in which female CD1 mice associate a distinctive context with LiCl. In Experiment 1, the influence of ovarian hormones is investigated by comparing the aversion levels of ovariectomized and sham-operated mice. The results show that ovariectomized mice extinguished faster than sham-operated mice. Experiment 2 examined the role of estradiol in prolongation of extinction in intact females. To this end, subjects were ovariectomized and half of them were administered estradiol while the remaining were administered oil to control. While estradiol-administered animals maintained aversion for a single retention trial in Experiment 2, control animals did not exhibit an aversion. The results of Experiment 1 show that ovarian-secreted hormones facilitate CCA. On the other hand, estradiol administration in Experiment 2 partially rescued the impact of the ovariectomy either due to the inefficiency of estradiol itself, or the hormone treatment method. Overall, the experiments suggest that the ovarian-secreted hormones facilitate CCA in mice which can explain observed sex differences in ANV in humans.