Evrimsel psikoloji bağlamında toplum sözleşmesi kuramcılarında devletin kökeni: Hobbes ve Rousseau
The origin of the state in social contract theorists in the context of evolutionary psychology: Hobbes and Rousseau
  1. Tez No: 869329
  2. Yazar: HASİBE BALER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL GÜVEN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Uzunca bir süre avcı toplayıcı olarak yaşayan insanlar tarım devrimiyle birlikte yerleşik hayata geçmiş ve M.Ö. 4000 ile M.Ö. 3500 yılları arasında Sümer uygarlığında ilk kent devletleri ortaya çıkmıştır. Devlet, daha sonraları tarihsel süreç içerisinde krallıklar, imparatorluklar, feodal düzen ve ulus devlet şeklinde tezahür etmiştir. Devlet denilen örgütlü siyasal yapılanmanın nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte çok sayıda düşünür tarafından devletin kökenine ilişkin olarak çeşitli teoriler geliştirilmiştir. Bu teoriler arasında aile teorisi, biyolojik teori, kuvvet ve mücadele teorisi, ekonomik teori ve toplum sözleşmesi gibi teoriler yer almaktadır. Bu teorilerin en önemlilerinden birisi de şüphesiz ki toplum sözleşmesi teorisidir. Toplum sözleşmesi geleneğinin en önemli üç temsilcisi; Thomas Hobbes, John Locke ve Jean-Jacques Rousseau'dur. Bu üç düşünür de insan doğasını merkeze koyarak siyaset felsefelerine yön vermiştir. Toplum sözleşmesi kuramlarında, doğa durumu olarak adlandırdıkları devletin olmadığı dönemde insan davranışlarından yola çıkarak niçin devletli bir topluma geçilmesi gerektiğine değinmişlerdir. Siyasette insan davranışlarını anlamak için yalnızca siyaset felsefesine değil; sosyal psikoloji, evrimsel psikoloji gibi diğer disiplinlerdeki çağdaş araştırmaları da ele alarak bütüncül bir bakış açısı sergilemek gerekmektedir. Bu kapsamda çalışmamızda, insan davranışlarının altında yatan mekanizmaların kökenlerinin çok uzak bir geçmişe, avcı-toplayıcı atalarımızın evrimsel adaptasyon ortamı olarak bilinen dönemde karşılaştığı evrimsel baskılara dayandığını iddia eden evrimsel psikoloji verileri ışığında Hobbes ve Rousseau'nun doğa durumunda tasvir ettikleri insan davranışları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
People, who lived as hunter-gatherers for a long time, settled down with the agricultural revolution and the first city states emerged in the Sumerian civilisation between 4000 BC and 3500 BC. The state later manifested itself in the form of kingdoms, empires, feudal order and nation states in the historical process. Although it is not known how the organised political structure called the state emerged, many thinkers have developed various theories about the origin of the state. These theories include family theory, biological theory, conflict theory, economic theory and social contract theory. One of the most important of these theories is undoubtedly the social contract theory. The three most important representatives of the social contract tradition are Thomas Hobbes, John Locke and Jean-Jacques Rousseau. These three thinkers have shaped their political philosophies by putting human nature at the centre. In their social contract theories, based on human behaviour in the called state of nature in which there was no state, explained why it was necessary to transition to a society with a state. In order to understand human behaviour in politics, it is necessary to take a holistic perspective not only on political philosophy but also on contemporary research in other disciplines such as social psychology and evolutionary psychology. In this context, I will examine the human behaviour described by Hobbes and Rousseau in the state of nature in the light of evolutionary psychology data, which claims that the origins of the mechanisms underlying human behaviour are based on the evolutionary pressures faced by our hunter-gatherer ancestors in the period known as the evolutionary adaptation environment.