Türkiye'de sosyal belediyecilik anlayışı bağlamında dezavantajlı gruplara yönelik uygulamalar: Pursaklar Belediyesi örneği
Practices for disadvantaged groups in the context of social municipality approach in Turkey: Pursaklar Municipality example
  1. Tez No: 869327
  2. Yazar: DAMLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAYLI ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Karar organları seçim ile oluşturulan belediyeler, yerel halkın müşterek ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan en önemli yerel yönetim kuruluşlarındandır. Farklı kültürel özellikler taşıyan yerel halkın müşterek ihtiyacı ise, sosyal belediyecilik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve kültürel entegrasyonun sağlanmasıdır. Bu sebeple, belediyelerin son dönemlerdeki en önemli idari reformu, sosyal belediyecilik hizmetlerini iyileştirmeye ve geliştirmeye çalışmaktır. Yerel yönetimlerin gerçekleştirmek istediği sosyal politika uygulamaları, sosyal belediyecilik kavramı ile ilintilidir. Sosyal belediyecilik ise en genel hâli ile vatandaşın yaşam kalitesini arttırmaya, sosyal adaleti ve sosyal refahı sağlamaya yönelik projeler geliştirmek ve uygulamaya çalışmak olarak tanımlanmaktadır. Sosyal belediyeler, sosyal devletin yerel yönetimlerdeki temsilcileri olarak nitelendirilebilir. Bu çalışmada, sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında dezavantajlı gruplar, kuramsal ve kavramsal boyutları ile ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı ise sosyal belediyeciliğin uygulamadaki görünümünü dezavantajlı gruplar açısında analiz etmektir. Uygulama ise, Ankara ili Pursaklar ilçesi özelinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Municipalities, whose decision-making bodies are formed by elections, are among the most important local government organizations that aim to meet the common needs of the local people. The most important common need of local people with different cultural characteristics is the development of social municipal activities and ensuring cultural integration. For this reason, the most important administrative reform of municipalities in recent times is trying to improve and develop social municipal services. The social policy practices that local governments want to implement are related to the concept of social municipalism. Social municipalism is defined in its most general form as trying to develop and implement projects aimed at improving the quality of life of citizens and ensuring social justice and social welfare. Social municipalities can be described as representatives of the social state in local governments. In this study, disadvantaged groups are discussed with their theoretical and conceptual dimensions within the scope of social municipalism understanding. The main purpose of the study is to analyze the appearance of social municipalism in practice in terms of disadvantaged groups. The application was carried out specifically in Pursaklar district of Ankara province.