American missionary diplomacy and the young Turks at the turn of the twentieth century
Yirminci yüzyılın başlarında Amerikan misyoner diplomasisi ve jön Türkler
  1. Tez No: 869342
  2. Yazar: AHMET KAAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN ROBERT MILLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, 1908-1918 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki diplomatik ilişkileri incelemektedir. Bu tezin odaklandığı temel konu, Amerikalı misyonerlerin ABD ve Osmanlı hükümeti arasındaki barışçıl ilişkileri sürdürmede, ve olası bir çatışmayı önlemedeki rolleridir. Bu tez temel olarak çeşitli birincil kaynakların ve arşiv koleksiyonlarının incelenmesine dayanmaktadır. Temel argüman, misyoner okullarının her iki devletinde barışçıl ilişkileri sürdürmesinde temel belirleyici olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the diplomatic relations between the United States and the Ottoman Empire in 1908-1918. The central focus is on the role of missionaries in preventing potential conflict and maintaining peaceful relations between American and Ottoman officials. This thesis is mainly based on examining various primary sources and archival collections. The primary purpose of the thesis is to provide a new perspective on the relations between American missionaries and the Young Turks. The main argument is that missionary institutions were the primary reason that both states did not declare war on each other during World War I.