Menopoz döneminde cinsel disfonksiyon yaşayan kadınlarla yapılan motivasyonel görüşmelerin cinsel yaşam kalitesi ve öz-yeterliğe etkisi
The effect of motivational interviews with women who experience sexual dysfunction during menopause on sexual quality of life and self-efficacy
  1. Tez No: 828611
  2. Yazar: HÜLYA KAMALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma, menopoz döneminde cinsel disfonksiyon yaşayan kadınlarla yapılan motivasyonel görüşmelerin cinsel yaşam kalitesi ve öz-yeterliğe etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin jinekoloji polikliniğine başvuru yapan toplam 164 menopoz döneminde cinsel disfonksiyonu olan kadın ile randomize kontrollü olarak yürütüldü (82 deney, 82 kontrol). Verilerin elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği-Kadın Formu (ACYÖ-K) ,Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın Formu (CYKÖ-K) ve Cinsel Öz-Yeterlik Ölçeği kullanıldı. Deney grubunda yer alan kadınlarla birer hafta arayla toplam dört oturum motivasyonel görüşme gerçekleştirildi. Kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmadı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, pearson ki-kare testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: Menopoz döneminde cinsel disfonksiyon yaşayan deney ve kontrol grubundaki kadınların cinsel yaşam kalitesi ve öz-yeterlilik düzeyleri ön test aşamasında benzerdi (p>0.05). Deney grubundaki kadınlarla yapılan motivasyonel görüşmeler sonrasında cinsel disfonksiyon oranının deney grubunda %82.9, kontrol grubunda ise %98.8 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the effect of motivational interviews with women who experienced sexual dysfunction during menopause on the quality of sexual life and self-efficacy. Material and Method: The study was conducted in a randomized controlled manner with a total of 164 menopausal women with sexual dysfunction who applied to the gynecology outpatient clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital (82 experiments, 82 controls). Personal Information Form, Arizona Sexual Experiences Scale- Female Form (ASEX- F), Sexual Life Quality Scale-Female Form (SQLQ- F) and Sexual Self- Efficacy Scale were used to obtain data. A total of four sessions of motivational interviews were conducted with the women in the experimental group, one week apart. No intervention was made in the control group. Descriptive statistics, pearson chi-square test, t test for dependent and independent groups were used in the analysis of the data. Results: Sexual quality of life and self-efficacy levels of women in the experimental and control groups who experienced sexual dysfunction during menopause were similar in the pre-test stage (p>0.05). After the motivational interviews with the women in the experimental group, it was determined that the rate of sexual dysfunction was 82.9% in the experimental group and 98.8% in the control group.