Menopozal kadınlara uygulanan motivasyonel görüşmenin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of motivational interview on menopausal women on healthy lifestyle behaviors and quality of life
- Tez No: 610378
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırma, menopozal kadınlara uygulanan motivasyonel görüşmenin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Araştırma randomize kontrollü deneysel araştırma modelinde yürütüldü. Araştırma öncesinde yapılan güç analizi sonucunda araştırma 68 deney, 68 kontrol olmak üzere toplamda 136 kadın ile yürütüldü. Araştırma verileri Ocak-Haziran 2019 tarihleri arasında toplandı ve verilerin elde edilmesinde Tanıtıcı Bilgi Formu, SYBDÖ II ve MÖYKÖ kullanıldı. Deney grubundaki kadınlara araştırmacı tarafından ASM'lerde 6 oturumluk MG uygulaması ve 2 defa izlem görüşmesi yapıldı. Kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki-kare, Bonferroni testi, bağımsız gruplarda t testi, ve tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Motivational Interview on Menopausal Women on Healthy Lifestyle Behaviors and Quality of Life Aim: The aim of this study is to determine the effect of motivational interviewing on menopausal women on healthy lifestyle behaviors and quality of life. Materials and Methods: The study was conducted in a randomized controlled empirical research model. As a result of the power analysis conducted before the study, the study was conducted with 136 women, 68 for experimental and 68 for control group. The research data were collected between January and June 2019 and the Descriptive Information Form, HPLPL II and MENQOL were used to obtain the data. Women in the experimental group received 6 sessions of Motivational Interview (MI) and 2 follow-up interviews in ASMs by the researcher. No intervention was applied to the women in the control group. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, Bonferroni test, t test in independent groups and ANOVA test for repeated measures were performed.