Üst klasman hakem ve yardımcı hakemlerin sezon öncesi yapılan antropometrik ve performans test değerlendirmelerinin retrospektif karşılaştırılması
A retrospective comparison of pre-season anthropometric and performance test evaluations of elite-level referees and assistant referees
- Tez No: 869350
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş: Futbol, dünya genelinde popüler ve sevilen bir spor dalıdır. Bu sporun en üst liginde müsabakaların doğru bir şekilde yönetilmesi ve adil bir rekabet ortamının oluşturulması, üst klasman hakemler (ÜKH) ve üst klasman yardımcı hakemler (ÜKYH) tarafından sağlanır. Üst klasman hakemler, futbol maçlarının başarılı bir şekilde yürütülmesinde kilit bir rol oynar ve performanslarını sürdürebilmek için düzenli olarak hakemlerin hız, kas kuvveti ve aerobik dayanıklılık gibi kritik alanlardaki becerilerini değerlendiren performans testlerine tabi tutulur. Yöntem: Bu çalışma, üst klasman hakemler ve yardımcı hakemlerin performansını değerlendirmek amacıyla bir dizi performans test verisi üzerinde retrospektif bir analiz gerçekleştirmiştir. Çalışmanın birincil odak noktası, hakemlerin performans test sonuçları arasında fark olup olmadığının incelenmesidir. İkincil odak noktası bu performans testlerinin yaşla birlikte nasıl etkilendiğinin ortaya konulmasıdır. Bulgular: ÜKH grubunun boy ortalaması ÜKYH grubuna göre daha fazlaydı (ÜKH: 181,08 ± 4,07 cm; ÜKH: 177,7 ± 4,62) ve alt ekstremite kuvvet testlerinden biri olan durarak uzun atlama testinde ÜKH grubu ÜKYH grubundan daha iyi performans gösterirken, tekrarlı sprint testlerinde ÜKYH grubu daha iyi performans gösterdi. (ÜKH durarak uzun atlama: 2,3±0,16 m; ÜKYH RSA ortalama süre: 6,92 ± 0,38 s) 35 yaş ve altındaki hakemler lineer sprint testlerinde 35 yaş üstü hakemlere göre daha iyi sonuçlar gösterdi. (35 yaş ve altındaki hakemler için sırasıyla 20 ve 30 metre sprint süreleri: 3,2 ± 0,13; 4,48 ± 0,18) Sonuç: ÜKH grubunun durarak uzun atlama test sonuçları daha iyidir. ÜKYH grubunun ise tekrarlı sprint testinde daha hızlı olduğu bulunmuştur. Yaş ile performans testleri arasındaki ilişki incelendiğinde 35 yaş ve altındaki hakemlerin tekrarlı sprint performansında daha iyi olduğu, 35 yaş üstü hakemlerin tekrarlı sprint testindeki yorgunluk indeksinin daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Football is a popular and beloved sport globally. Maintaining a correct and fair competitive environment at the top leagues relies on elite-level referees (UKH) and elite-level assistant referees (UKYH). In order to maintain their performance, which is critical for successful officiation of football matches, these referees undergo regular performance tests evaluating critical areas such as speed, muscle strength, and aerobic capacity. Method: This study conducts a retrospective analysis on a series of performance test data to evaluate the performance of elite-level referees and assistant referees.. The primary focus is to examine potential differences in performance test results between the UKH and UKYH groups. The secondary focus is to reveal how these performance tests are affected by age. Results: The UKH group was taller than the UKYH group. (UKH: 181,08 ± 4,07 cm; UKH: 177,7 ± 4,62) While the UKH group showed better performance than the UKYH group in the standing long jump test, one of the lower extremity strength tests, the UKYH group showed better performance in the repeated sprint tests. (UKH standing long jump(m): 2,3±0,16; ÜKYH RSA mean time:6,92 ± 0,38) Referees aged 35 and under showed better results in linear sprint tests than referees aged 36 and over. (20 and 30 meter sprint times, respectively, for referees aged 35 and under: 3.2± 0.13; 4.48 ± 0.18) Conclusion: The standing long jump test results of the UKH group are better. It was found that the UKYH group was faster in the repeated sprint test. When the relationship between age and performance tests was examined, it was seen that referees aged 35 and under were better in repeated sprint performance, and referees over 35 years of age had a higher fatigue index in the repeated sprint test.