Omuz artroskopisinde postoperatif analjezi için peng blok mu ? supraskapular sinir bloğu mu ?
Peng block or suprascapular nerve block for postoperative analgesia in shoulder arthroscopy ?
  1. Tez No: 869351
  2. Yazar: İBRAHİM TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SERTÇAKACILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Artroskopik omuz ameliyatlarının sonrasında yaklaşık 48 saat boyunca hastalar orta- şiddetli ağrı tariflemektedirler. Rejyonel anestezi teknikleri ile postoperatif analjezi sağlayarak, opioid kullanımını ve hastanede kalış süresini azaltmak mümkündür. Günümüzde supraskapular sinir blokajı omuz ameliyatlarında analjezi sağlamak için etkili bir yöntem olarak kullanılırken, omuz perikapsuler sinir grubu (PENG) bloğunun da analjezi amacıyla güvenle uygulanabileceği ve multimodal analjezinin bir parçası olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda; omuz artroskopisi ameliyatlarında yapılan supraskapular sinir bloğu (SSNB) ve omuz PENG bloğunun postoperatif analjezik etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 12.01.2024 – 12.04.2024 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma hastanesi ameliyathanesinde yapılmıştır. 2023-20-16 numaralı yerel etik kurul onayı ve 23- AKD-06 numaralı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu etik onayı sonrasında, bu prospektif, randomize, kontrollü, tek merkezli klinik çalışmaya omuz artroskopisi yapılması planlanan 74 gönüllü hasta dahil edildi. Hastalar ameliyat sabahı randomize edilerek 37 hastaya supraskapular sinir bloğu (SSNB), diğer 37 hastaya ise omuz PENG bloğu preoperatif olarak uygulandı.İşlem sırasında hastaların ağrı skorları ve işlem süreleri kaydedildi. Hastalara işlemden 15 dakika sonra genel anestezi indüksiyonu yapılarak operasyona alındı. Cerrahi işlem sonunda, ekstübasyon öncesi 1 gr parasetamol ve 100 mg tramadol intravenöz (iv) yoldan yapıldı. Tramadol ile hazırlanan hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı bolus doz 15 mg, kilit zamanı 20 dk ve bazal infüzyon olmayacak şekilde postoperatif dönemde kullanılmak üzere ayarlandı. Postoperatif bütün hastaların 1.-6.-12.-18.-24-.30.-36. saatlerinde vital parametlerleri (kalp tepe hızı, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, sPO 2 ), numeric rating scale (NRS) olarak adlandırılan ağrı skoru, HKA'den talep edilen doz ve hastaya verilen doz kayıt edildi. Ayrıca opioid kullanımına bağlı olarak görülebilen bulantı ve kusma, idrar retansiyonu, konstipasyon, kaşıntı, ağız kuruluğu gibi yan etkiler ve benzer şekilde 11 postoperatif hastaların ilk analjeziye ihtiyaç duydukları zaman, toplam opioid tüketim miktarı ve uygulanan analjezik yönteminden memnuniyet derecesi de takip formuna not edildi. Bulgular: Çalışmada gruplar arasında demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Grup PENG ve grup SSNB arasında postoperatif ağrı skorları ve kümülatif opioid tüketimi açısından da istatistik sonuçları benzerdi (sırasıyla p>0.05, p=0.307). Postoperatif ilk analjezik talep zamanı, toplam analjezik talebi ve miktarı, opioide bağlı postoperatif komplikasyonlar açısından da gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Ancak iki grup arasında blok süresi ve blok işlemi sırasında hissedilen ağrı skorları omuz PENG bloğunda anlamlı olarak daha düşük bulundu (sırasıyla p = 0.045, p = 0.032). Sonuç: Bu prospektif randomize kontrollü çalışmada usg eşliğinde uygulanan PENG bloğu SSNB bloğuna benzer şekilde; rotator cuff rüptürü (RCR), bankart yırtığı, donuk omuz, impengement sendromu vb. farklı tipteki omzun artroskopik cerrahilerinde 36 saate kadar ağrı skorlarında ve opioid tüketiminde belirgin azalma ile ilişkilendirildi. PENG blok; işlemin daha az ağrılı olması, daha hızlı ve kolay uygulanması ve benzer klinik sonuçlar nedeniyle SSNB'ye alternatif olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Patients describe moderate to severe pain for approximately 48 hours after arthroscopic shoulder surgery. By providing postoperative analgesia with regional anaesthesia techniques, it is possible to reduce opioid use and hospital stay. Nowadays suprascapular nerve block is used as an effective method to provide analgesia in shoulder surgeries. It is thought that shoulder pericapsular nerve group (PENG) block can also be safely applied for analgesia and can be a part of multimodal analgesia. The aim of this study was to compare the postoperative analgesic efficacy of suprascapular nerve block (SSNB) and shoulder PENG block in shoulder arthroscopy. Materials and Methods: Our study was conducted between 12.01.2024- 12.04.2024 in the operating room of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Ministry of Health, University of Health Sciences. After local ethics committee approval numbered 2023-20-16 and Turkish Pharmaceuticals and Medical Devices Agency ethics approval numbered 23-AKD-06, 74 volunteer patients scheduled to undergo shoulder arthroscopy were included in this prospective, randomised, controlled, single-centre clinical study. Patients were randomised on the morning of surgery and 37 patients underwent suprascapular nerve block (SSNB) and the other 37 patients underwent shoulder PENG block preoperatively. Pain scores and procedure times were recorded during the procedure. General anaesthesia was induced 15 minutes after the procedure and the patients were taken into operation. At the end of the surgical procedure, 1 g paracetamol and 100 mg tramadol were administered intravenously (iv) before extubation. The patient-controlled analgesia (PCA) device prepared with tramadol was adjusted for use in the postoperative period with a bolus dose of 15 mg, a lock time of 20 min and no basal infusion. The vital parameters (heart peak rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, sPO 2 ), pain score called numeric rating scale (NRS), the dose requested from the PCA and the dose given to the patient were recorded at the 1st- 13 6th-12th-18th-24th-30th-36th hours of all postoperative patients. In addition, side effects such as nausea and vomiting, urinary retention, constipation, pruritus, dry mouth, and similarly, the time when postoperative patients first needed analgesia, the total amount of opioid consumption and the degree of satisfaction with the analgesic method applied were also noted in the follow-up form. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic data. The statistical results were similar between group PENG and group SSNB in terms of postoperative pain scores and cumulative opioid consumption (p>0.05, p=0.307, respectively). There were no statistically significant differences between the groups in terms of time of first postoperative analgesic request, total analgesic request and amount, and opioid-related postoperative complications. However, the duration of the block and pain scores felt during the block procedure were significantly lower in the shoulder PENG block between the two groups (p = 0.045, p = 0.032, respectively). Conclusion: In this prospective randomised controlled study, similar to SSNB block, USG-guided PENG block was associated with a significant reduction in pain scores and opioid consumption for up to 36 hours in arthroscopic shoulder surgeries of different types such as rotator cuff rupture (RCR), bankart tear, frozen shoulder, impengement syndrome, etc. PENG block may be preferred as an alternative to SSNB because of its less painful procedure, faster and easier application, and similar clinical results.