Mitral regürgitasyonlu köpeklerde kardiyopulmoner biyobelirteçler ile protrombotik durumun araştırılması
Investigation of prothrombotic conditions and cardiopulmonary biomarkers in dogs with mitral regurgitation
- Tez No: 869353
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL, DOÇ. DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Amaç: Mitral regürgitasyon dejenere mitral kapak yapısı sebebiyle gelişen ve kronik mitral kapak hastalığı olarak köpeklerde en sık görülen kardiyovasküler hastalık durumudur. İlerlemesiyle beraber sol atriyum, sol ventrikül ve kapak anulusunda dilatasyon şekillenmesiyle beraber konjestif kalp yetmezliği gelişmektedir. Kardiyak hasarın belirlenmesinde Kreatin kinaz MB, D-dimer, kardiyak troponin I, D-dimer, natriüretik peptitler gibi biyobelirteçler yaygın olarak kullanılmakta olup aktive edilmiş parsiyal tromboplastin zammanı, fibrinojen ve protrombin zamanı gibi koagulasyon profilleri de değerlendirilmektedir. Planlanan araştırmada mitral regürgitasyonlu köpeklerde ölçüm kriterine göre sınıflandırılan gruplarımızda farklı evrelerde kardiyak hasarın şiddetinin belirlenmesinde kullanılan biyobelirteçlerden NT-proBNP, D-dimer, CK-MB ve cTnI üzerinde farklı etkilerinin olup olmadığı ve genel olarak protrombotik profil (APTT, PT, FIB) üzerine etkileri ile Vit K2 (MK-4 ve MK-7) profili tespit edilmiş olunacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda kliniğimize kalp hastalığı şüphesiyle getirilen köpeklerin mitral regürgitasyonu Doppler ekokardiyografi aracılığı ile regürgitasyonun şiddeti belirlenen 47 hasta hayvan ile 7 sağlıklı köpek kontrol grubu olan toplam 54 hayvan çalışmaya dahil edildi. Çalışmada yer alan mitral regürgitasyonlu hayvanlar klinik bulgulardan (aritmi, üfürüm, dispne, egzersiz intolerans, kilo kaybı, asites vb.) bir ya da bir kaçını gösteren olgular arasından seçildi. Araştırmamızda klinik bulguları bulunan hasta hayvanlar, mitral regürgitasyon şiddetinin derecesi evre I, %70 (n=11) semikantitatif ölçüm değerlendirmesiyle 4 evreye ayrılıp protrombotik profil (APTT, PT, FIB, D-dimer), kardiyak biyobelirteçler (NT-proBNP, CK-MB ve cTnI) ve Vit K2 (MK-4 ve MK-7) profili sağlıklı gruba göre değerlendirmek üzere toplam olarak 5 alt grupta incelendi. Mitral regürgitasyon bulunan köpeklerde ekokardiyografik olarak doppler (PW), LA/ Ao oranı, M-mod ölçümleri (IVSd, LVIDd, LVWPd, IVSs, LVIDs, LVWPd, EDV, ESV), diğer değerlendirmeler (nLVIDd, nLVIDs, LVIDd/ Ao, LVIDs/ Ao, EDVI, ESVI, MRSI) yapılarak gruplar arasındaki istatiksel değişimler değerlendirildi. Bununla birlikte mitral kapağın Carpentier'in sınıflandırmasına göre değerlendirmesi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Mitral regurgitation is the most common cardiovascular disease in dogs and is a chronic mitral valve disease caused by degeneration of the mitral valve structure. It progresses to congestive heart failure with dilatation of the left atrium, left ventricle and annulus. Biomarkers such as creatine kinase MB, D-dimer, cardiac troponin I, cardiac troponin I, D-dimer, natriuretic peptides are widely used to assess cardiac damage and coagulation profiles such as activated partial thromboplastin time, fibrinogen and prothrombin time are also evaluated. The aim of this study was to determine whether there are different effects on NT-proBNP, D-dimer, CK-MB and cTnI, which are biomarkers used to determine the severity of cardiac damage at different stages in our groups classified according to the measurement criteria in dogs with mitral regurgitation, and their effects on the prothrombotic profile (APTT, PT, FIB) with Vit K2 (MK-4 ve MK-7) in general. Material and Methods: In our study, mitral regurgitation in dogs brought to our clinic with suspected heart disease, the severity of mitral regurgitation is determined by Doppler echocardiography. 47 diseased dogs and 7 healthy dogs were included in the study as controls, giving a total of 54 animals. Animals with mitral regurgitation in the study were those with one or more clinical findings (arrhythmia, murmur, dyspnoea, exercise intolerance, weight loss, ascites, etc.). Patients with clinical findings in the study group were classified according to the severity of mitral regurgitation: stage I, 70% (n=11) were divided into 4 stages by semiquantitative measurement evaluation and analysed in 5 subgroups to evaluate the prothrombotic profile (APTT, PT, FIB, D-dimer), cardiac biomarkers (NT-proBNP, CK-MB and cTnI) and Vit K2 (MK-4 ve MK-7) compared to the healthy group. In dogs with mitral regurgitation, echocardiographic Doppler (PW), LA/Ao ratio, M-mode measurements (IVSd, LVIDd, LVWPd, IVSs, LVIDs, LVWPd, EDV, ESV), other evaluations (nLVIDd, nLVIDs, LVIDd/Ao, LVIDs/Ao, EDVI, ESVI, MRSI) were performed and statistical changes between groups were evaluated. In addition, the mitral valve was evaluated according to Carpentier's classification.