Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve karşıt olma karşı gelme bozukluğu olan çocuklarda uyku alışkanlıklarının çok yönlü incelenmesi
Multi-meterial investigation of sleep habits in children with attention deficit hyperactivity disorder and oppositional defiant disorder
  1. Tez No: 869354
  2. Yazar: ŞULE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dikkatsizlik, aşırı hareketlilik ve dürtüsellikle karakterize psikiyatrik bir bozukluktur. DEHB'li çocukların üçte birinde en azından bir psikiyatrik komorbiditenin bulunduğu tahmin edilmektedir. En sık karşıt olma karşı gelme bozukluğu (KOKGB)'nin eşlik ettiği çalışmalarda gösterilmiştir. DEHB'li çocuklarda yüksek oranda uyku problemleri bildirilmekte, özellikle uykuyu başlatma ve sürdürmede zorluklar rapor edilmektedir. DEHB klinik görünüm olarak oldukça heterojen bir hastalık olduğundan DEHB'de görülen uyku problemleri de çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada KOKGB komorbiditesi bulunan ve bulunmayan DEHB'li çocuklarda uyku alışkanlıklarının ve kronotip tercihlerinin sağlıklı kontrollerle kıyaslanması, uyku problemleri ile medya kullanımı ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişki incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'ne ayaktan başvuran, 6-12 yaş aralığında çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 40 DEHB tanılı hasta, 36 DEHB+KOKGB tanılı hasta ve 44 sağlıklı çocuk katıldı. Katılımcılara Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG-ŞY) uygulandı. Araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu, Conners Ana Baba Derecelendirme Ölçeği-Kısa Form (CADÖ), Turgay Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (T-DSM-IV-S), Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA), Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi (ÇDKA) ve Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği (AHÇYTÖ) çocukların anneleri tarafından dolduruldu. Bulgular: DEHB grubunun yaş ortalaması 9.20±1.86, DEHB+KOKGB grubunun yaş ortalaması 8.78±2.00 ve kontrol grubunun yaş ortalaması 8.89±1.70 olarak saptandı. Yaş ortalaması açısından gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (p=0.580). Gruplar arasında uyku süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p=0.045). DEHB+KOKGB grubunda ortalama uyku süresinin kontrol grubundan daha düşük olduğu gözlendi. Gruplar arasında günlük ekran maruziyeti açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olup, DEHB ve DEHB+KOKGB gruplarında 5 saatin üstünde görülen ekran maruziyetinin kontrol grubundan daha fazla olduğu gözlendi (p=0.041).
Özet (Çeviri)
Objective: Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a disorder characterized by inattention, hyperactivity and impulsivity that is inappropriate for age and developmental level. Studies have shown that at least two-thirds of children with ADHD have a psychiatric comorbidity, and the most common psychiatric disorder is oppositional defiant disorder. A high rate of sleep problems is reported in children with ADHD, especially difficulties in initiating and maintaining sleep. Since ADHD is a very heterogeneous disease in terms of clinical presentation, sleep problems seen in ADHD also vary. Studies are needed to investigate the effects of ADHD subtypes, symptom severity, drug treatment and comorbid psychopathologies on sleep problems. This study aimed to compare the sleep habits and chronotype preferences of children with ADHD with and without comorbid ODD with healthy controls, and to examine the relationship between sleep problems, media use and parental attitudes. Methods: The study included 40 patients diagnosed with ADHD, 36 patients diagnosed with ADHD + ODD, and 44 healthy children who met the inclusion criteria in the control group, aged between 6-12 years, who applied to the Child and Adolescent Psychiatry Polyclinic of Erciyes University Faculty of Medicine. A total of 85 boys and 34 girls participated in the study and the average age of the participants was 8.96. Interview Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) was administered to the participants. Sociodemographic data form prepared by the researcher, Conners' Parent Rating Scale (CPRS), Turgay DSM-IV Based Disruptive Behaviour Disorders Screening and Rating Scale (T-DSM-IV-S), Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ), Children's Chronotype Questionnaire (CCTQ) and Parental Attitude Research Instrument (PARI) were filled out by the children's mothers. Results: The average age of the ADHD group was 9.20±1.86, the average age of the ADHD+ODD group was 8.78±2.00, and the average age of the control group was 8.89±1.70. There was no significant difference between the groups in terms of mean age (p = 0.580). A statistically significant difference was found between the groups in terms of sleep duration (p = 0.045). It was observed that the average sleep duration in the ADHD + ODD group was lower than the control group. There was a statistically significant difference between the groups in terms of daily screen exposure, and it was observed that screen exposure over 5 hours in the ADHD and ADHD + ODD groups was higher than the control group (p = 0.041). It was observed that looking at the screen before sleep was more common in the ADHD and ADHD+ODD groups compared to the control group.