Majör depresif bozukluk tanılı hastalarda çocukluk çağı travmalarının hastalık şiddetiyle ilişkisinde ruminasyonun aracılık etkisi
The mediation effect of rumination on the relationship of childhood traumas to the severity of depression in patients with major depressive disorder
  1. Tez No: 808812
  2. Yazar: ESRA YALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Depresyon toplumda sık görülen, işlevselliğin önemli ölçüde etkilendiği etiyolojisinde kalıtım, kişilik özellikleri, çocuklukta ve erişkin yaşamda karşılaşılan stresli yaşam olayları gibi birçok faktörün yer aldığı bir psikiyatrik bozukluktur. Çocukluk çağı travmatik yaşantılarının yetişkin dönemde majör depresif bozukluk riskini artırdığı ve hastalığın süreğenleşmesi üzerine etkileri olduğu bilinmektedir. Çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve depresyon ilişkisinde birçok aracı faktörün olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte literatürde ruminasyonun aracılık etkisine yönelik kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile majör depresif bozukluk arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolünün klinik örneklemde incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tasarıma sahip olan mevcut çalışmanın örneklemini Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvurarak majör depresif bozukluk tanısı almış ve son altı aydır psikotrop ilaç tedavisi kullanmamış olan 18-65 yaş arasındaki 94 hasta ile belirtilen özellikler bakımından benzer ve gönüllü olan 91 sağlıklı kontrol oluşturmaktadır. Görüşme sırasında sosyodemografik özelliklere ilişkin veriler kaydedildikten sonra katılımcılara Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ-21), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-33) ve Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği (RDBÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların yaş ortalaması 32,51±9,13 yıldı ve %63,2'si (n=117) kadındı. Eğitim yılı ortalaması ise 15,42±3,90 olarak hesaplandı. Çalışmada elde edilen veriler incelendiğinde çocukluk çağı travmaları ile depresyon ilişkisinde ruminasyonun anlamlı düzeyde bir aracılık rolünün olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Depression is a psychiatric disorder that is common in society and includes many factors such as heredity, personality traits, and stressful life events in childhood and adult life in its etiology, where functionality is significantly affected. Childhood trauma is known to increase the likelihood of major depressive disorder in adulthood and to have an effect on the disease's chronicity. It is believed that numerous mediators exist in the relationship between traumatic childhood experiences and depression. However, there are few studies on the mediating effect of rumination in the scientific literature. The purpose of this clinical sample study was to examine the mediating role of rumination in the relationship between childhood traumatic experiences and major depressive disorder. Methods: The sample of this cross-sectional study consisted of 94 patients aged 18–65 years who applied to the Gülhane Training and Research Hospital Psychiatry Clinic with a diagnosis of major depressive disorder and who had not used psychotropic medication in the previous six months, and 91 healthy volunteers with comparable characteristics. The Beck Depression Inventory (BDI), Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33) and Ruminative Thought Style Questionnaire (RTSQ) were administered to the participants following the collection of sociodemographic information during the interview. The obtained data were analyzed using suitable statistical techniques. Results: The mean age of the participants included in the study was 32.51±9.13 years, and 63.2% (n = 117) were women. The mean of the education year was calculated as 15.42±3.90. When the data obtained in the study were examined, it was determined that rumination played a significant mediating role in the relationship between childhood traumas and depression.