Postmenopozal dönemde anksiyete ve depresif bozukluk hastalarında cinsel işlev ve bozuklukları
Sexual functions and disorders in anxiety and depressive disorder patients in the postmenopausal period
- Tez No: 869367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Postmenopozal Dönemde Anksiyete ve Depresif Bozukluk Hastalarında Cinsel İşlev ve Bozuklukları Amaç: Bu çalışmada, menopoz sonrası dönemde majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluğu hastalıklarının cinsel işlev bozukluğuna etkisini açıklamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 15.09.2023- 15.01.2024 tarihleri arasında ayaktan tedavi amaçlı polikliniğe başvuran postmenopozal kadınlar arasından, depresyon ve anksiyete bozukluğu tanısı almış 57 hasta ile kontrol grubu için 57 sağlıklı birey olmak üzere toplam 114 kişi dahil edildi. Katılımcılara Hamilton Depresyon Ölçeği (HDDÖ), Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği uygulandı ve tarafımızca hazırlanan Sosyodemografik Veri Formu kullanıldı. Bulgular: Hasta grubunda 23 (% 40,3) kişide sadece yaygın anksiyete bozukluğu, 20 (% 35,1) kişide sadece majör depresif bozukluk, 14 (% 24,5) kişide hem yaygın anksiyete bozukluğu hem de majör depresif bozukluk olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sexual Functions and Disorders in Anxiety and Depressive Disorder Patients in the Postmenopausal Period Objective: In this study, we aimed to explain the effect of major depressive disorder and anxiety disorder on sexual dysfunction in the postmenopausal period. Materials and Methods: A total of 114 participants, including 57 patients diagnosed with depression and anxiety disorders and 57 healthy individuals for the control group, among postmenopausal women who applied to the outpatient clinic for outpatient treatment between 15.09.2023 and 15.01.2024 in the Department of Mental Health and Diseases of Balcalı Hospital, Çukurova University Faculty of Medicine, were included in this study. Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) and Socio-demographic Data Form prepared by us were used. Results: In the patient group, 23 (40.3%) patients had only generalized anxiety disorder, 20 (35.1%) patients had only major depressive disorder, and 14 (24.5%) patients had both generalized anxiety disorder and major depressive disorder.