Grup içi hizmetlerde transfer fiyatlandırması
Transfer pricing of intra-group services
  1. Tez No: 869385
  2. Yazar: SİMAY DOĞMUŞ UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 487
Özet
Grup içi hizmet, hâkim şirket tarafından bağlı şirketlere ve/veya bağlı şirketlerin birbirlerine sağladıkları hizmet anlamına gelmektedir. Grup içi hizmetlerin transfer fiyatlandırması, son yirmi yıl içerisinde önemli ölçüde artış göstermiştir. Grup şirketlerinin ve özellikle çok uluslu grup şirketlerinin yapıları, iş modelleri ile küreselleşmenin etkisiyle uluslararası dolaşımın kolaylaşması ve teknolojik gelişmeler grup içi hizmetlerin önemini arttırmaktadır. Bu hizmetler grup içerisinde sıklıkla ve oldukça geniş kapsamda sunulmakta olup, ilişkili kişiler arasında da en yaygın gerçekleştirilen işlem türüdür. Grup içi hizmetler, transfer fiyatlandırması konuları içerisinde emsallere uygunluk ilkesinin uygulanması ve emsal fiyatın tesbit edilebilmesi bakımından en zorlu alanların başında gelmektedir. Bu hizmetler, transfer fiyatlandırması konuları içerisinde vergi idarelerince en çok denetlenen ve en fazla ihtilafı bulunan alanlardan bir tanesidir. Çalışmayla, transfer fiyatlandırmasına ilişkin uyuşmazlıkların yoğunlaştığı grup içi hizmetler değerlendirilerek, konuya ilişkin hukukî bir temel oluşturulmaya gayret edilmektedir. Çalışma üç ana başlıktan oluşmaktadır.“Grup Şirketleri ve Transfer Fiyatlandırması Hakkında Genel Bilgiler”başlıklı ilk bölümde grup şirketleri ve bu şirketlerin transfer fiyatlandırmasıyla ilişkisi incelenmektedir. Çalışmanın“Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımının Değerlendirilmesi”başlıklı ikinci bölümünde transfer fiyatlandırmasının kötüye kullanımına bağlanan örtülü kazanç dağıtımı kavramı, şartları ve sonuçları açıklanmakta; emsallere aykırı transfer fiyatlandırmasının varlığı halinde uygulanabilecek düzeltme işlemleri ile müeyyideler ele alınmaktadır. Nihayet, çalışmanın“Grup İçi Hizmetler ve Transfer Fiyatlandırması”başlıklı son bölümünde öncelikle grup içi hizmetler ve bu hizmetlere emsallere uygunluk ilkesinin nasıl uygulanabileceği hususu ortaya konmaktadır. Grup içi hizmetlerin yaratılan katma değer bakımından değerlendirilmesini de takiben, son olarak da grup içi hizmetlerde belgelendirme yükümlülüğü açıklanmaktadır . Üç bölümde yapılan açıklamalar“Sonuç”kısmında değerlendirilerek çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intra-group service is defined as a service provided by the parent company to its subsidiaries and/or by its subsidiaries to each other. Transfer pricing of intra-group services has increased significantly over the last two decades. The structure and business models of group companies, especially multinational group companies, and the ease of international mobility with globalization and technological developments have increased the importance of intra-group services. These services are frequently and widely provided within the group and are the most common type of transaction between related parties. Intra-group services are one of the most challenging transfer pricing areas to apply the arm's length principle and therefore to determine the arm's length price. In addition, these services are one of the most frequently audited and disputed areas of transfer pricing by tax authorities. With this study, an effort has been made to establish a legal basis for the subject by evaluating the intra-group services, where disputes regarding transfer pricing are concentrated. This study consists of three main chapters. In the first chapter titled“Group Companies and General Information on Transfer Pricing”, group companies and their relationship with transfer pricing are analysed. In the second chapter of the study titled“Evaluation of Disguised Profit Distribution through Transfer Pricing”, the concept, conditions, and consequences of disguised profit distribution based on the misuse of transfer pricing are explained, and the correction procedures and sanctions that may be applied in case of transfer pricing manipulation are evaluated. Finally, in the last chapter of the study titled“ Intra-group Services and Transfer Pricing”, the concept of intra-group services and how the arm's length principle can be applied in these services are discussed. After evaluating the intra-group services in terms of the added value created, finally, the documentation obligation of intra-group services is presented. Before finalizing the study, the explanations made in the three sections are evaluated in the“Conclusion”section.