Öğretmen ve öğrenci arası etkili iletişim becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of effective communication skills between teachers and students according to various variables
  1. Tez No: 869459
  2. Yazar: EBRU KARADENİZ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada sınıf ortamında kişilerarası iletişim sürecinde yaşanan olaylar ve durumlar karşısında öğretmenlerin etkili iletişim becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi hedeflenmiştir. Bu araştırmada ilişkisel tarama araştırması anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, İstanbul ilinde özel ve devlet okullarında aktif olarak görev yapan 117 öğretmenden oluşmaktadır. Anket çalışmasının örnekleme uygulanması 2023-2024 eğitim öğretim yılının II. Döneminde 12-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci tamamlandıktan sonra, soru formuna verilen yanıtlar incelenmiş ve kirli verilerek çıkartılarak 108 katılımcı yanıtı analiz edilmeye uygun görülmüştür. Araştırmada kullanılan anket 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm verilerin toplanması için, araştırmaya katılan öğretmenlerin demografik bilgilerinin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve 2. bölüm Erbay, Ömeroğlu ve Çağdaş (2012) tarafından geliştirilen Öğretmen Çocuk İletişimi Ölçeği (ÖÇİLÖ) dir. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizi SPSS 29 Paket program aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmen Çocuk İletişimi Ölçeğinin çeşitli demografik özelliklere göre incelenmesi üzerine yapılan analizler sonucunda bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıkların bulunduğu gözlemlenmiştir, ancak bazı alt boyutlarda ise anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu bulgular, öğretmenlerin iletişim beceri düzeylerinin belirli faktörlere bağlı olarak değişebileceğini ancak bazı durumlarda bu farklılıkların gözlemlenmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effective communication skills of teachers in the face of incidents and situations they encountered during interpersonal communication in the classroom environment according to various variables. In the study, a correlational screening research survey technic was used. The target population of the study comprised 117 teachers actively working in private and public schools in İstanbul district in affiliation with the Ministry of National Education during the 2023-2024 academic year. The survey was applied to the sample between February 12-25, during the second term of the 2023-2024 academic year. Following the data collection, the responses to the questionnaire were examined and 108 participant responses were deemed suitable for analysis after omitting the incomplete or inconsistent data. The survey used in the study had two sections: the first section was a personal information form created by the researcher for collecting the demographic information of the teachers who took part in the study for the purpose of collecting data and the second section was The Teacher-Child Communication Scale (TCCS) developed by Erbay, Ömeroğlu and Çağdaş (2012). Analysis of the data obtained from the participants was conducted using the SPSS 29 package software. As a result of the analyses on the examination of The Teacher-Child Communication Scale according to various demographic characteristics, it was found that there were significant differences in some subscales. However, no significant difference was determined in other subscales. These findings suggest that communication skill levels of teachers may vary depending on specific factors, however, in some cases, such variations may not be observed.