İhracat pazarlamasında ikincil veriler kullanılarak hedef ülke pazarlarının belirlenmesi: Alüminyum alaşımlarından imal çubuk ve profiller işkolunda (760421) ihracat pazarlaması için stratejik bir planlama modeli
Using secondary data in export marketing determination of target country markets: A strategic planning model for export marketing in the business line of bars and profiles produced from aluminium alloys (hs:760421)
- Tez No: 869461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İkincil veriler kullanılarak yapılan hedef ülke pazarlarının belirlenmesi, firmaların uluslararasılaşırken karşılaşabilecekleri gereksiz harcırah masrafları, yanlış müşteriler, kâr marjı az olan satışlar, zararına satışlar, insan kaynakları israfı, kırılan motivasyon ve kaybedilen zaman gibi olumsuzluklarla karşılaşmasını engelleyebilir. Daha hızlı ve kârlı bir ihracat stratejisini sunabilir. Bu araştırmanın amacı, spesifik olarak 760421 GTİP numarası ile yapılan ikincil veriler temel alınarak yapıldığı için dış alemdeki pazarlarını, bu pazarlardaki ithalat büyüme miktar ve büyüme oranlarını, piyasadaki rekabet koşullarını, ortalama fiyatlarını analiz ederek doğru pazarları hedef göstermektir. Uluslararası arenada gerçekleşmiş olan gümrük işlemlerini içeren beyanname ve konşimento gibi evraklar dış ticaret müşavirlikleri, odalar, örgütler bazında ikincil verileri oluşturur. Bu araştırmada metodoloji olarak çoğunlukla güvenilir bir kaynak olan Trade Map veri tabanları kullanılarak 760421 GTİP numarası ile filtrelenmesinden edinilen veriler ile potansiyeli yüksek olan pazarlar tespit edilmektedir. Araştırmanın bulgularına göre, Türkiye'nin öncelikle hedef ülke pazarlarını doğru belirlemesi ve bu pazarlarda doğru konumlanması gerekmektedir. Araştırmada bu amaçla Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Makedonya, İtalya, Gürcistan, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya olmak üzere 9 ülke hedef pazar olarak belirlenmiştir. Bu ülkeler, alüminyum profil ithalatında önemli bir paya sahip olmaları ve Türkiye'nin rekabet gücünü artırma potansiyeline sahip olmaları nedeniyle seçilmiştir. Araştırmanın önerileri doğrultusunda, Türkiye'nin alüminyum profil ihracatını artırabilmesi için şu adımlar atılabilir: Hedef ülke pazarları için detaylı pazar araştırmaları yapılmalı ve bu pazarların gereksinim ve beklentileri iyi anlaşılmalıdır. Hedef ülke pazarlarında etkin bir pazarlama iletişimi stratejisi geliştirilmelidir. Hedef ülke pazarlarında rekabet gücünü artıracak önlemler alınmalıdır. Bu adımlar atılarak Türkiye'nin alüminyum profil ihracatında önemli bir artış sağlanabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Utilizing secondary data to determine target country markets can mitigate the adversities firms might encounter during internationalization, such as unnecessary expenses, wrong client, low-profit margins, loss-making transactions, human resource wastage, diminished motivation, and time loss. It can present a swifter and more lucrative export strategy. The aim of this study is to pinpoint the correct markets by analyzing external markets, import growth rates, competition conditions, and average prices, specifically based on secondary data using the HS code 760421. Documents like declarations and bills of lading containing customs procedures conducted in the international arena form secondary data at the level of trade consultancies, chambers, and organizations. The methodology of this research primarily involves using reliable sources such as the Trade Map database to filter data obtained with the HS code 760421, identifying markets with high potential. According to the research findings, it is imperative for Turkey to accurately identify target country markets and position itself appropriately within these markets. For this purpose, in the study, nine countries including Germany, the United States, France, Macedonia, Italy, Georgia, Finland, the Czech Republic, and Poland have been designated as target markets. These countries have been selected due to their significant share in aluminum profile imports and their potential to enhance Turkey's competitiveness. In line with the recommendations of the research, the following steps can be taken to augment Turkey's aluminum profile exports: Conducting detailed market research for target country markets and comprehending their needs and expectations. Developing an effective marketing communication strategy for target country markets. Implementing measures to enhance competitiveness in target country markets. It is anticipated that by taking these steps, a substantial increase in Turkey's aluminum profile exports can be achieved.