Taxation of the digital economy: The case of Türkiye
Dijital ekonominin vergilendirilmesi: Türkiye örneği
- Tez No: 869469
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojileri'nde yaşanan hızlı gelişmeler, küresel anlamda ekonomiyi önemli ölçüde dönüştürmüş ve dijital ekonomi kavramını ortaya çıkarmıştır. Ancak bu dinamik sektör, giderek artan bir şekilde önem kazanmasına rağmen bir dizi sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi, dijital ekonominin vergilendirilmesinde yaşanan zorluklardır. Geleneksel vergilendirme modelleri, dijital iş modelleri ve siber ekonomi tarafından yaratılan değeri doğru bir şekilde yansıtmada yetersiz kalmaktadır. Bu durum, vergi gelirlerinin düşük kalmasına ve adil olmayan bir vergi sisteminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Dijital ekonominin vergilendirilmesi uluslararası bir boyutta yaşanmaktadır. Küresel ve ulusal düzeyde yapılan çalışmalar, dijital ekonominin vergilendirilmesinde adil, etkili ve sürdürülebilir bir çözüm bulma çabalarını içermektedir. Bu bağlamda, ülkelerin vergi sistemlerini güncelleyerek dijital ekonominin dinamik yapısına uygun hale getirmeleri ve uluslararası iş birliği ile vergi kaçakçılığını önleyici adımlar atmaları önemlidir. Bu tezin amacı, dijital ekonominin vergilendirilmesi ve bu bağlamda karşılaşılan zorlukları ortaya koymak, dijital ekonominin vergilendirilmesiyle ilgili yapılan uluslararası çalışmaları ve çözüm önerilerini açıklamak ve bu çerçevede Türk Vergi Hukuku'nda dijital ekonominin altyapısı ve vergilendirilmesine ilişkin çalışmaları inceleyerek bazı politika önerileri sunmaktır. Ayrıca, hem Türkiye hem de küresel ölçekte etkin ve sürdürülebilir bir vergilendirme için uluslararası düzeyde iş birliğinin esas alınması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in information and communication technologies (ICT) have significantly transformed the global economy and created the concept of the digital economy. However, this dynamic sector, despite its increasing importance, brings several problems. The primary challenge lies in effectively taxing the digital economy. Traditional taxation models fail to accurately reflect the value created by digital business models and the cyber economy. This circumstance may result in diminished tax revenues and an inequitable tax system. The taxation of the digital economy is experienced internationally. Global and national studies include efforts to find a fair, effective, and sustainable solution for this taxation. In this context, it is important for countries to update their tax systems to make them suitable for the dynamic structure of the digital economy and to take steps to prevent tax evasion through international cooperation. This thesis aims to reveal the taxation of the digital economy and the difficulties encountered in this context, to explain the international studies on the taxation of the digital economy and the solution proposals, and within this framework, to present some policy recommendations by examining the studies on the infrastructure and taxation of the digital economy in Turkish Tax Law. In addition, it is emphasised that international cooperation should be taken as a basis for effective and sustainable taxation in Türkiye and on a global scale.