İnsülin direnci tanısı almış hafif kilolu ve obezitesi olan bireylerde aralıklı açlığın antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
The effect of intermittent fasting diet on biochemical parameters and anthropometric measurements in overweight and obese individuals diagnosed with insulin resistance
  1. Tez No: 869468
  2. Yazar: ÖZGE EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsülin direnci tanısı almış hafif kilolu ve obezitesi bulunan bireylerde aralıklı açlığın antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapılan bu çalışma, Mayıs-Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki 17 müdahale (16/8 enerji kısıtlı aralıklı açlık diyeti), 17 kontrol (sürekli enerji kısıtlı diyet) olmak üzere toplam 34 hasta ile 4 hafta boyunca yürütülmüştür. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanan anket formu ve diyet görüşmesi ile elde edilmiştir. Katılımcılara izokalorik diyetler uygulanarak antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal parametreleri başlangıçta ve 4. haftanın sonunda kaydedilmiştir. Katılımcılardan aynı zamanda diyetin ilk günü, 2. haftanın sonu ve 4. haftanın sonunda çevrimiçi olarak besin tüketim kaydı alınmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan 34 katılımcının %76,5'i kadın, %23'ü erkektir. Yaş ortalaması müdahale grubunda 43,88± 11,02 yıl, kontrol grubunda ise 45,29± 13,66 yıldır. Müdahale sonrasında müdahale grubunda vücut ağırlığı, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı, vücut yağ kütlesi, iç yağlanma skoru, açlık glukoz, insülin, HOMA-IR ve kolesterol seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark var iken, kontrol grubunda vücut ağırlığı, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça çevresi, vücut yağ kütlesi, vücut yağsız kütlesi, vücut sıvı oranı, iç yağlanma skoru, insülin, HOMA-IR ve kolesterol seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. İki grup arasında ise antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler değerlendirildiğinde iki diyetin birbirinden bir üstünlüğü görülmemiştir fakat daha uzun vadeli ve büyük örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between May-October 2023 at İstanbul Fatih Sultan Mehmet Hospital to evaluate the effect of intermittent fasting diets on anthropometric measurements and biochemical parameters in individuals with overweight and obesity diagnosed with insulin resistance. It was conducted for 4 weeks with a total of 34 individuals, including 16/8 energy-restricted intermittent fasting diet and 17 control (energy-restricted diet). Out of the 34 participants who voluntarily participated in the study, 76.5% were women and 23% were men. The mean age of the intervention group was 43.88± 11.02 years, and the mean age of the control group was 45.29± 13.66 years. To obtain the data participants were given diet lists and asked to attend face to face interviews. Isocaloric diets were applied to the participants, and anthropometric measurements and biochemical parameters were recorded at the beginning and at the end of the 4th week. Participants also recorded food consumption online on the first day of the diet, at the end of the 2nd week, and at the end of the 4th week. After the intervention, there was a statistically significant difference in body weight, BMI, waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio, body fat mass, visceral fat score, fasting glucose, insulin, HOMA-IR and cholesterol levels in the intervention group. In the control group, a statistically significant difference was found in body weight, BMI, waist circumference, hip circumference, waist/hip circumference, body fat mass, body lean mass, body fluid ratio, internal fat score, insulin, HOMA-IR and cholesterol levels. The result of the study shows that individuals' adequate and balanced nutrition without any time restriction creates a positive difference in terms of anthropometric measurements and biochemical parameters. When we evaluated anthropometric measurements and biochemical parameters, no superiority was observed between the two diets.