8. sınıf öğrencilerinin biyoçeşitlilik ile ilgili kavramsal bilgi düzeyleri
Conceptual knowledge levels of 8th grade students about biodiversity
  1. Tez No: 869472
  2. Yazar: GAMZE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnsanoğlu var olduğu andan itibaren yaşadığı çevreyi araştırmaya, keşfetmeye ve tanımlamaya çalışmıştır. Bunu yaparken yakın ve uzak çevresinde yaşayan canlıları gözlemlemiş ve onlarla ilgili bilgiler elde etmiştir. Yaşadığı yeri tanıyarak ona göre yaşam biçimi oluşturan ve burada yaşayan canlıları hayatına katan insanoğlu, zamanla gelişen ihtiyaçlarına çözümler bulmak ve kendi yararına kullanmak için yine bu bitki, hayvan ve diğer canlıları kullanmışlardır. Dünyamız üzerinde 14 milyona yakın canlı türü olduğu düşünülmektedir ve bu canlılardan 1,8 milyonu tanımlanmış olup her geçen gün bilim dünyasına yeni canlı türleri katılmaktadır. Dolayısıyla henüz tanımlanmamış türlerin de olduğu bilinmektedir. Biyoçeşitlilik de yaşadığımız çevrede ki tüm canlıları kapsayan çok geniş bir kavramdır. Yapılan bu araştırmanın amacı da 8. sınıf öğrencilerinin biyoçeşitlilik konusu ile ilgili kavramsal bilgi düzeylerini ve bunun üzerinde etkisi olabilecek bazı değişkenleri belirlemektir. Bu amaçla yapılan araştırmanın örneklemini Erzurum ilinin Oltu ilçesinde yer alan Merkez ortaokullarında, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 286 8.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Biyoçeşitlilik Başarı Testi”, öğrencinin yakın çevresinde bulunan bitki ve hayvanları tanımasına yönelik“Bitki ve Hayvanları Tanıma Anketi”ve konunun anahtar kavramlarını içeren“Kelime İlişkilendirme Testi (KİT)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda biyoçeşitlilik konusunda kızların daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Aynı zaman da öğrencilerin sorulara verdiği yanıtlara yönelik olarak kavram yanılgılarına sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerin yakın çevrelerindeki bitkileri tanıma oranlarının (%39,44), hayvanları tanıma oranlarından (%64,07) daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the moment of existence, human beings have tried to research, discover and define the environment in which they live. While doing this, he observed the creatures living in his immediate and distant surroundings and obtained information about them. Human beings, who get to know the place they live in, create a lifestyle accordingly and include the living creatures living here in their lives, have used these plants, animals and other creatures to find solutions to their needs that have developed over time and to use them for their own benefit. It is thought that there are nearly 14 million living species on Earth, 1.8 million of which have been identified, and new species are joining the world of science every day. There fore, it is known that there are species that have not yet been described. Biodiversity is a very broad concept that covers all living things in the environment we live in. The purpose of this research is to determine the conceptual knowledge levels of 8th grade students on the subject of biodiversity and some variables that may have an impact on it. The sample of the research conducted for this purpose consists of 286 8th grade students studying in the Central secondary schools in the Oltu district of Erzurum province in the 2022-2023 academic year. Survey model was used in the research.“Biodiversity Achievement Test”,“Plant and Animal Recognition Survey”for the student to recognize the plants and animals in their immediate environment, and“Word Association Test (WIT)”, which includes the key concepts of the subject, were used as data collection tools. SPSS program was used to analyze the data. As a result of the analysis of the data, it was determined that girls were more successful in biodiversity. At the same time, it was observed that students had misconceptions regarding the answers they gave to the questions. It was concluded that the students' rate of recognizing plants in their immediate environment (39.44%) was lower than their rate of recognizing animals (64.07%).