Zorunlu göçmenlerin karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve siyasal sorunlara ilişkin bir değerlendirme: Denizli'de yaşayan İranlı LGBTİ+ bireyler örneği
An evaluation of the social, economic and political problems faced by forced migrants: The case of Iranian LGBTI+ individuals in Denizli
  1. Tez No: 869482
  2. Yazar: HİLAL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ERCAN SEPETCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Heteronormatif dünyada beden kavramı son zamanda daha sıklıkla tartışılan bir konu haline gelmiştir. Bedeni anlamak, özellikle LGBTİ+ çatı kavramı altında insan cinselliğini keşfetmek kritik bir unsur olagelmiştir. Beden artık fiziksel bir kılıf görevi görmekle kalmayıp, aynı zamanda kişisel kimliği ve bireylerin çevrelerindeki dünyayla nasıl etkileşime girdiğini de temsil eder hale gelmiştir. Farklı cinsel yönelimler benimseyerek kendini ifade eden birey, içine doğduğu ve ataerkil yapının hakim olduğu dünyaya farklı cinsel yönelimini anlatamaz hale gelince ikinci bir girdaba kapılmıştır. Bu girdap ile birey, bilmediği bir toplumda ve kültürde zorunlu göçmen olmayı deneyimlemek zorunda kalmıştır. Bu çalışma, mevzu bahis olan göçmen deneyimlerinin araştırılması üzerine gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Denizli'deki İranlı LGBTİ+ zorunlu göçmenlerin hem LGBTİ+ birey olmalarının hem de zorunlu göçmen olmalarının, yaşadıkları sorunlara nasıl yansıdığını incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Nitel çalışma yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışma ile Denizli'de yaşayan 22 İranlı LGBTİ+ zorunlu göçmenin bireysel deneyimleri dinlenmiştir. Dinlenen görüşmecilerin yaşadıkları bireysel sorunlar, yine yaşadıkları deneyimler çerçevesinde aktarılmıştır. LGBTİ+ zorunlu göçmen bireylerle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler, İranlı LGBTİ+ göçmen topluluğunun Türk toplumunda karşı karşıya kaldıkları sosyal, siyasal ve kültürel alandaki sorunları açığa çıkarmıştır. Alan araştırmasında İranlı LGBTİ+ zorunlu göçmenlerin, Türkiye'de kaldıkları süre boyunca cinsel kimliklerine ve cinsel yönelimlerine dair edindikleri deneyimler ve düşüncelere ilişkin veriler toplanmıştır. Bu veriler kapsamında; Denizli'de karşılaşmış oldukları barınma, ekonomik, sağlık, kamusal, sosyal ve kültürel problemler ortaya konulmuştur. Araştırma neticesinde elde edilen bulguların literatüre sağlayacağı katkı düşünülerek, çalışmanın sonunda yapıcı politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the heteronormative world, the concept of body has become a more frequently discussed topic recently. Understanding the body, especially exploring human sexuality under the LGBTI+ umbrella concept, has been a critical element. The body has come to not only serve as a physical envelope, but also to represent personal identity and how individuals interact with the world around them. The individual, who expresses himself/herself by adopting different sexual orientations, is caught in a second vortex when he/she becomes unable to explain hıs/her different sexual orientation to the world that he/she was born into and dominated by the patriarchal structure. With this vortex, the individual had to experience being a forced immigrant in a society and culture that he/she did not know. (Individuals, who express themselves by adopting different sexual orientations, are caught in a second vortex when they become unable to explain their different sexual orientation to the world that they were born into and dominated by the patriarchal structure. With this vortex, the individuals had to experience being forced immigrants in a society and culture that they did not know.) This study was carried out to investigate the immigrant experiences in question. The study was carried out to examine how the problems experienced by Iranian LGBTI+ forced immigrants in Denizli are reflected in the fact that they are both LGBTI+ individuals and forced immigrants. With this study conducted with the qualitative study method, the individual experiences of 22 Iranian LGBTI+ forced immigrants living in Denizli were listened to. The individual problems experienced by the interviewed interviewees were conveyed within the framework of their experiences. In-depth interviews with LGBTI+ forced immigrant individuals revealed the social, political and cultural problems that the Iranian LGBTI+ immigrant community faces in Turkish society. In the field research, data was collected on the experiences and thoughts of Iranian LGBTI+ forced immigrants regarding their sexual identities and sexual orientations during their stay in Turkey. Within the scope of this data; The housing, economic, health, public, social and cultural problems they encountered in Denizli were revealed. Considering the contribution of the findings obtained as a result of the research to the literature, constructive policy suggestions were made at the end of the study.