Tosya'da tasavvuf kültürü
Sufi culture in Tosya
- Tez No: 869492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tosya bilinen tarihiyle 611/1215 yılından bu yana İslam hakimiyetindedir. O tarihten günümüze kadar birçok sûfi bu belde de yaşamış, hayatlarını İslam nizamına göre düzenlemişlerdir. Tosya tarihi süreçte: Halvetiyye, Kadiriyye, Zeyniyye, Nakşibendiyye gibi tarikatların faaliyet gösterdiği bir yer olmuştur. Bu tarikatların meşayıhı Tosya'da birçok âlim, devlet büyüğü, sanatkâr kimselerin yetişmesine öncü olmuşlardır. Tarikat büyükleri birçok ilmî ve ahlâkî eserlerin yanı sıra tekke, cami, hamam gibi nice yapıları da inşa ederek Tosya'nın sosyal müesseslerine katkı sağlamışlardır. Bu tezin ana gayesi Tosya'da yaşamış tasavvuf büyüklerinin hayatını, eserlerini ve silsilelerini araştırmak ve incelemektir. Bu gayeye uygun olarak Tosya'da yaşamış tarikatların genel özellikleri, şeyhleri, dervişleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu eser bir giriş ile üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tosya'nın genel tarihi, ikinci bölümde tasavvuf konu edinilmiş, üçüncü bölümde ise Tosya'da faaliyet göstermiş tasavvuf tarikatları ana hatları ile incelenip, bu tarikatların meşâyıhının hayatları, silsileleri ve eserleri ile menkıbeleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Tosya has been under Islamic rule since the known history of 611/1215. Many Sufis have lived since that date, organizing their lives according to the Islamic order. Various orders such as Halvetiyye, Kadiriyye, Zeyniyye, and Nakşibendiyye have been active. The leaders of these orders have contributed to the upbringing of many scholars, statesmen, and artists in Tosya. At the same time, these spiritual leaders have made significant contributions to Tosya in various fields by constructing structures such as lodges, mosques, and baths, in addition to numerous scholarly and moral works. The main purpose of this thesis is to research and examine the lives, works, and lineages of the Sufis who lived in Tosya. In line with this goal, the general characteristics of the orders that operated in Tosya, their sheikhs, and dervishes have been revealed. This work consists of an introduction and three chapters. In the first chapter, the general history of Tosya is discussed; the second chapter focuses on Sufism, and the third chapter examines the Sufi orders that have operated in Tosya in broad terms, addressing the lives, lineages, and works of the great figures who lived in Tosya.